اعطای تابعیت سعودی به خطاط پرده کعبه و تاریخ نگار و پرچمدار عرصه تئاتر 

اعطای تابعیت سعودی به خطاط پرده کعبه و تاریخ نگار و پرچمدار عرصه تئاتر 

چهره های برجسته در حوزه مذهب و تاریخ و پزشکی و سرمایه گذاری و فناوری 
پنجشنبه, 11 نوامبر, 2021 - 19:30

بنا به اطلاعاتی که به دست «الشرق الاوسط» رسیده در فهرست افرادی که با موافقت پادشاه سعودی پنجشنبه (۱۱ نوامبر) تابعیت سعودی دریافت کرده اند چهره های برجسته در حوزه های فرهنگ و اندیشه به چشم می خورد. این افراد با تولیدات و تلاش و آثار منحصر به فرد نقش پررنگی در تقویت حرکت فرهنگی محلی داشته اند: دکتر امین سیدو خطاط پرده کعبه و استاد خطاطان مکه و تاریخ نگار و دکتر محمد البقاعی پژوهشگر و دکتر عبد الکریم السمک تاریخ نگار و سمعان العانی یکی از چهره های پیشگام کارگردانی تئاتر.

این فهرست همچنین برخی از شخصیت های برجسته در بخش های ادیان و تاریخ و پزشکی و آموزش و سرمایه گذاری و فناوری دیجیتال و ورزش را در برمی گیرد.

الشرق الاوسط در این گزارش به بیوگرافی برخی از چهره های برجسته که تابعیت سعودی گرفتند اشاره می کند.
دکتر امین سیدو

سیدو پژوهش های علمی و تحقیقاتی مهمی در کارنامه خود دارد. او با بیش از ۳۰ اثر و پژوهش نقش کلیدی در به جریان انداختن نشاط و پویایی فرهنگی محلی داشته و زندگینامه بزرگان فرهنگ و اندیشه و ادبیات در سعودی را ثبت و مستند کرده است.

ایشان استاد مطالعات کتابشناختی است و آثاری در این زمینه دارد. او در کتابخانه ملی ملک فهد فعالیت کرده و مدیر تحریریه مجله كتابخانه بود. تحقیق کتابشناسی «سعودی ها و علوم کتابداری و اطلاعات» از جمله آثار سیدو است.
دکتر محمد البقاعی

محقق و پژوهشگر و مترجم که حدود ۴۰ اثر در بخش های مختلف را در کارنامه خود دارد. پژوهش های تاریخی و نقدی و ترجمه از جمله آثار مهم او هستند. دکتر محمد البقاعی استاد مطالعات زبانی بلاغی و نقد ادبی در برخی از موسسات دانشگاهی از جمله دانشگاه ملک سعود در ریاض بوده است.

البقاعی اینک در مرکز مطالعات تاریخی شبه جزیره عرب کار می کند و سابقه طولانی در فعالیت های پژوهشی و تحقیقی در مورد تاریخ شبه جزیره عرب و دولت سعودی دارد. دکتر محمد البقاعی در ۲۰۱۸ جایزه نهمین دوره جهانی ملک عبد الله بن عبد العزیز در زمینه ترجمه در بخش «تلاش فردی»  را دریافت کرد.دکتر عبد الکریم السمک

دکتر عبد الکریم ابراهیم السمک تاریخ نگار برجسته دکترای تاریخ مدرن و معاصر دارد و پنجاه سال مقیم سعودی بوده است و در سعودی به نشر آثار ترجمه شده برخی از دولتمردان در دوران تاسیس دولت سعودی از جمله شخصیت های عرب که ملک عبد العزیز را همراهی کردند پرداخت.

وی در زمینه نشر آثار امین سعید روزنامه نگار و تاریخ نگار و نشر مولفات متعدد در مورد دولت سعودی فعالیت کرده است. آرشیو مجله الشرق الادنی به سردبیری دکتر عبد الکریم السمک از جمله مراجع اصلی تاریخی در مورد مملکت حجاز و نجد و اتباع آن است چون این مجله در دوره اتحاد پادشاهی سعودی منتشر می شد.

السمک تمام تحقیقات و پژوهش های خود را در قالب یک کتاب دو جلدی منتشر کرد که گنجینه کمیاب در حوزه تاریخی سعودی و دولت معاصر به شمار می رود. سمعان العانی

وی از جمله پرچمداران کارگردانی تئاتر در سعودی است که پس از فارغ التحصیل شدن در رشته تئاتر در بغداد به سعودی بازگشت و در دهه هفتاد میلادی به عنوان کارگردان وارد عرصه تئاتر سعودی شد. سمعان العانی یکی از نخستین چهره هایی بود که به حوزه تئاتر سعودی رفت.

العانی کارگردان اولین نمایشنامه سعودی به نام قطار الحظ بود و در مسیر کارگردانی تئاتر و محافل هنری و فرهنگی سعودی حرکت کرد و نمایشنامه های فراوانی کارگردانی و در بسیاری از   جشنواره های بین المللی تئاتر شرکت کرده و استاد بازیگران سعودی فراوانی بوده است.مختار عالم

مختار عالم خطاط پرده کعبه و استاد خطاطان مکه است و اینک در کارگاه دوخت پرده کعبه کار می کند. مختار عالم در نمایشگاه های بین المللی و سمینارهای بین المللی فراوانی شرکت کرده و استاد خطاطی در دوره های آموزشی بوده است.

یکی از یادداشت‌های وی در مورد خط خوشنویسی رقعه در موسسه حرم مکی شریف تدریس می شود. او دو سال در دهه نود میلادی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه ام القری خوشنویسی می کرد.

آثار عالم از سوی برخی از سران سیاسی برگزیده شد و در راهروهای نهادهای دولتی فراوان به چشم می خورد. چندین و چند لوح تقدیر و جایزه از سوی موسسات مختلف دریافت کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای