بازگرداندن لیبی به بازار نفت جهان

    بازگرداندن لیبی به بازار نفت جهان

معاون وزیر نفت به الشرق الاوسط: به دنبال استفاده از توافق اوپک پلاس هستیم
دوشنبه, 8 نوامبر, 2021 - 17:30
رفعت محمد العبار معاون وزیر نفت لیبی (الشرق الاوسط)

رفعت محمد العبار معاون وزیر نفت لیبی گفت مقام های لیبی با توجه به بازگشت ثبات به بخش تولیدی به دنبال پس گرفتن سهمیه لیبی در بازارهای گاز و نفت جهان هستند و ظرفیت تولید روزانه لیبی اینک ۱.۲۱۵ میلیون بشکه است.


العبار یکشنبه (۷ نوامبر) در گفتگو با «الشرق الاوسط» توضیح داد «ما اینک در حال افزایش اعتبار و حمایت از سهمیه لیبی در بازار نفت جهان و استفاده از افزایش قیمت ها هستیم.. در چند سال اخیر مبالغ کلانی را به دلیل عدم فروش از دست دادیم.. و درآمدهای هنگفت برای لیبی بر باد رفت. بودجه وزارت نفت نیز به دلیل اختلافات سیاسی به تعویق افتاد که زیان چندین میلیارد دیناری به دنبال داشت. می توانیم سهمیه های فروش نفت لیبی در بازار جهان را به بیش از ۵۰ درصد برسانیم».


قیمت نفت اینک بالای ۸۰ دلار در هر بشکه است که نسبت به اوایل سال جاری بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت گاز هم جهش بیش از ۸۰۰ درصدی داشته است.


العبار درباره بحران انرژی کنونی در جهان خاطر نشان کرد «لیبی عضو اوپک بوده و همواره با اعضای اوپک در راستای ثبات بازار انرژی همکاری کرده و می خواهد در زمینه ایجاد راهکار برای بحران انرژی در جهان و افزایش قیمت ها نقش آفرینی کند چون این بحران حتی در صورت افزایش قیمت ها آثار بلندت مدت بر کشورهای تولید کننده دارد».


او یادآور شد «هدف لیبی تولید روزانه بیش از دو میلیون بشکه در سال آینده و افزایش این رقم به ۴ میلیون بشکه در ۲۰۲۵ است. اما مشکل اصلی تامین مالی است که بزرگ ترین چالش وزارت نفت لیبی به شمار می رود چون برای رسیدن به این اهداف باید در بخش توسعه و تعمیرات و بهینه سازی ۱۲ میلیارد دلار هزینه کنیم».


العبار اظهار کرد «کمبود تامین مالی دلیل اصلی به تعویق افتادن تعمیرات لازم و رسیدن دیر هنگام به هدف افزایش ظرفیت تولیدی و استفاده از توافق اوپک پلاس است».


معاون وزیر نفت لیبی افزود «ما با ضعف و کمبود تامین مالی داریم یعنی فاقد منابع مالی لازم برای پرداخت بدهی های تلنبار شده وزارت نفت و اجرای تعمیرات و برنامه های توسعه در راستای افزایش ظرفیت تولیدی هستیم».


این مقام لیبی خاطر نشان کرد «ما و شرکت ملی نفت برای توسعه و افزایش ظرفیت تولیدی میدان های نفت و برنامه ریزی دوره ای در راستای بازسازی و بهینه سازی میدان های نفتی آسیب دیده و حفظ ثبات صادرات همکاری می کنیم».


العبار از رویکرد وزارت نفت برای برگزاری نشست های بین المللی در حوزه نفت و گاز در شهر طرابلس و تگزاس آمریکا در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه نفت لیبی خبر داد.


العبار افزود «ما برای برداشتن موانع و جذب سرمایه گذاری های خارجی تلاش گسترده انجام می دهیم که بی گمان در برقراری ثبات در کشور و اجرای اهداف وزارت نفت در زمینه افزایش تولید و توسعه میدان های نفت و اشتغال زایی سهیم خواهد بود».


العبار امیدوار است که «از طریق حمایت های لازم این سمینارها و نشست ها به نتیجه برسد و زمینه های سرمایه گذاری شرکت های اروپایی و آمریکایی و بریتانیایی در لیبی ایجاد شود».


او توضیح داد «هدف ما ایجاد فضای جذاب برای سرمایه گذاران خارجی و برداشتن موانع برای آنها است که به نوبه خود منجر به افزایش سرعت توسعه زیرساختارها و توسعه حوزه های توسعه نیافته و افزایش ظرفیت تولیدی پالایشگاه ها و تعمیر و بازسازی تاسیسات فرسوده می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای