تولید میوه در سعودی دو برابر شد

تولید میوه در سعودی دو برابر شد

هدف گذاری سرانه سالانه مصرف میوه ۹۰ کیلوگرمی
جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 19:30
  تولید میوه در سعودی دو برابر می شود (الشرق الاوسط)

طبق داده های رسمی سعودی تولید میوه در سعودی در ۶ سال گذشته با رشد ۱۹۴ درصدی از ۹۳۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تا پایان ۲۰۲۰ رسید.

گزارش وزارت تجارت سعودی پنجشنبه (۱۱ نوامبر) نشان می دهد که خرما بیشترین میزان تولید را داشته و سعودی با تولید ۱.۵ میلیون تن خرما در ۲۰۲۰ در جایگاه دوم جهان قرار گرفت و خرمای سعودی به ۱۰۷ کشور صادر شده که این صادرات با رشد ۷.۱ درصدی به ۹۲۷ میلیون ریال (۲۴۷ میلیون دلار) رسیده است.

آمارها نشان می دهد که سرانه سالانه مصرف میوه هر سعودی ۷۷ کیلوگرم بوده است. 

وزارت محیط زیست و آب و کشاورزی در نظر دارد سرانه سالانه مصرف میوه و سبزیجات هر سعودی را به ترتیب به ۹۰ کیلوگرم و ۱۰۰ کیلوگرم یعنی حدود ۲۵۰ گرم در روز برساند.

انواع خرما و انار و انگور و خربزه و طالبی و انبه و توت فرنگی و موزه و سیب و پرتقال و زردآلو و هلو در سعودی تولید می شود.

دولت سعودی در راستای اجرای اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است که یکی از مفاد آن به فراهم کردن فضای مناسب برای دست یابی به امنیت غذایی است. حمایت از افزایش تولیدات کشاورزی و تسهیل حضور بخش خصوصی و بستر سازی برای حوزه های ابتکاری و توسعه در طرح های سبز از جمله عواملی هستند که به اجرای هدف مد نظر کمک می کنند.

راهکارهای استفاده از کشاورزی عمودی برای رسیدن به امنیت غذایی در سعودی و بهینه سازی عملیات کشاورزی با فناوری های نوین مثل اینترنت اشیا و اتوماسیون و ربات و سیستم های هوشمند از جمله محورهای اصلی نشستی بود که در اکتبر برگزار شد. 

شرکت کنندگان در این نشست درباره طرح های ابتکاری سبز در پژوهش های تولیدات گیاهی برای تسهیل فناوری های مورد استفاده در کشاورزی عمودی در سعودی گفتگو کردند و همچنین درباره طرح ها و پژوهش های بین المللی و مطالعات کنونی درباره استفاده از مدل کسب و کار سودآور برای کشت میوه و سبزیجات با این فناوری های نوین بحث و تبادل نظر کردند.

اهمیت تشویق شرکت ها و سرمایه گذاران و کشاورزان برای استفاده از کشاورزی عمودی از طریق اجرای سیاست هایی مثل تسهیلات ورود و اجرای فناوری های ویژه کشاورزی عمودی و حمایت از مشوق هایی مثل وام گرفتن از صندوق توسعه کشاورزی برای پوشش ۷۰ درصد از هزینه سرمایه ای پروژه های فناوری های نوین از جمله مسایلی بود که مورد توافق شرکت کنندگان قرار گرفت. شرکت کنندگان بر این باورند که این رویکرد می تواند منجر به افزایش سرمایه گذاری و همگامی با تحولات در این زمینه شود.

در این نشست به افزایش همکاری در حوزه های گوناگون مطالعات آینده و توسعه برای حفاظت از منابع طبیعی و پایداری در سیستم های غذایی اشاره شده و کشاورزی عمودی به عنوان یک راه حل با قابلیت اجرایی معرفی شد.

شرکت کنندگان بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی برای افزایش سرعت استفاده از طرح های ابتکاری و فناوری و ایجاد مدل های کسب و کار مقرون به صرفه تاکید کردند که در رسیدن به امنیت غذایی سهیم خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای