تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات در مقابل منطقه سبز بغداد

تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات در مقابل منطقه سبز بغداد

جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 17:30
تظاهرکنندگان در بغداد (AFP)

چند روز پس از سوءقصد به مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق و در میان استقرار شدید نیروهای امنیتی، حدود دو هزار نفر از حامیان الحشد الشعبی روز گذشته در یکی از ورودی‌های منطقه حفاظت شده سبز در مرکز بغداد پایتخت عراق تظاهرات کردند تا به «تقلب» اعتراض کنند که به گفته آنها بر نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی یک ماه پیش تأثیر گذاشته‌است.

تظاهرکنندگان بنرهایی با آرم الحشد الشعبی، ائتلاف جناح‌های طرفدار ایران که جزو نیروهای نظامی دولتی شده‌اند، برافراشتند. آنها همچنین عکس‌هایی از تظاهرکنندگانی که گفته می‌شود در درگیری‌های هفته گذشته در منطقه الخضراء کشته شده‌اند، در دست داشتند.

آنها علاوه بر پرچم‌های عراق، بنرهایی نیز حمل می‌کردند که خواسته‌هایشان را در آنها نوشته بودند که شامل محاکمه مصطفی الکاظمی (نخست‌وزیر)، محاکمه کمیساریای عالی انتخابات، محاکمه قاتلان تظاهرکنندگان و ابطال نتایج انتخابات است. آنها همچنین شعارهایی در محکومیت نخست‌وزیر عراق سردادند.

معترضان برای ادامه تحصن خود که از حدود یک هفته پیش آغاز شده بود، چادرهای خود را در مقابل دروازه منطقه سبز برپا کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که دیگران حدود چهار هفته است که در مقابل دروازه دوم این منطقه امنیتی حفاظت شده اردو زده‌اند.

تحصن هفته گذشته، زمانی که معترضان سعی کردند به منطقه سبز حمله کنند، به درگیری با نیروهای امنیتی تبدیل شد. این منطقه مقرهای دولتی، از جمله کمیساریای عالی انتخابات و سفارتخانه‌های خارجی، به ویژه سفارت ایالات متحده را در خود جای داده‌است.

به گفته یک منبع امنیتی و وزارت بهداشت، در نتیجه درگیری‌های هفته گذشته، یک معترض به ضرب گلوله کشته شد و ۱۲۵ تن دیگر زخمی شدند که «بیشتر آنها از نیروهای امنیتی» بودند.

در همین حال، یک منبع در «تیپ‌های حزب‌الله» یکی از جناح‌های الحشد الشعبی از کشته شدن حداقل دو تظاهرکننده خبر داد.

بر اساس گزارش مقامات، یک روز پس از آن، الکاظمی از یک «ترور نافرجام» با استفاده از «پهپاد انفجاری» که محل اقامت وی در بغداد را هدف قرار داد جان سالم به در برد. در حمله ای که هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت، در حالی که تحقیقات هنوز ادامه دارد.

این در حالی است که کمیساریای انتخابات روز دوشنبه شمارش مجدد آرا را پس از درخواست‌های ارائه شده به آن تکمیل کرد و دریافتند که آنها با نتایج اولیه یکسان هستند.

پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده نتایج نهایی به تصویب برسد اما انتظار نمی‌رود تفاوت چندانی با نتایج اولیه داشته باشد.

نتایج اولیه حاکی از آن است که جنبش صدر به رهبری روحانی شیعه مقتدی صدر بیش از ۷۰ کرسی به دست آورد و به این ترتیب بار دیگر بزرگترین بلوک پارلمان را در اختیار خواهد داشت، اما فراکسیون اکثریت نخواهد بود. از سوی دیگر، ائتلاف الفتح به نمایندگی از الحشد الشعبی حدود یک سوم کرسی‌های خود را از دست داد.

انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل فراکسیون‌ها و ائتلاف‌های سیاسی در مجلس جدید ممکن است زمان زیادی ببرد. در همین حال، در حال حاضر مذاکراتی بین نیروهای مختلف سیاسی برای کاهش تشدید تنش در جریان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای