بایدن خواستار کاهش خرید نفت از ایران شد

بایدن خواستار کاهش خرید نفت از ایران شد

وی بر تعهد خود به ارائه منابع کافی به جهان برای تقویت تحریم‌های تهران تأکید کرد
شنبه, 13 نوامبر, 2021 - 11:45

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشتی که به وزارت خارجه این کشور فرستاده، گفته‌است که منابع نفتی کافی وجود دارد تا کشورها بتوانند نفتی که از ایران خریداری می‌کنند را کاهش دهند.

بایدن توضیح داد که کاخ سفید موظف است هر شش ماه یک بار تأکید کند که نفت کافی در جهان برای حفظ تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد.

این تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ در زمان دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور اسبق ایالات متحده، اعمال شد.

بیانیه بایدن در آستانه دیدار مجازی با شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین، فردا (دوشنبه) منتشر شده‌است که انتظار می‌رود بزرگترین دیدار دو رهبر از زمان روی کار آمدن بایدن باشد.

چین با میانگین خرید بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماه گذشته بزرگترین خریدار نفت ایران بوده‌است، در حالی که خریدهای آن از ایران در سال جاری با وجود تحریم‌ها ادامه داشته‌است.

دولت بایدن در حال حاضر این تحریم‌ها را قبل از مذاکرات آتی با تهران برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ اعمال نمی‌کند، که به ایران اجازه می‌دهد فروش نفت خود را به‌طور علنی از سر بگیرد.

بایدن در این یادداشت گفته‌است: مطابق با نتیجه‌گیری‌های قبلی، عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی غیر از ایران فراهم شده‌است.

توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ زمانی که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا از آن خارج شد، به حالت تعلیق درآمد و تحریم‌های یکجانبه علیه ایران از جمله صادرات نفت این کشور مجدداً اعمال شد.

ایران در پاسخ به این اقدامات، در سال ۲۰۱۹ شروع به کنار گذاشتن تدریجی محدودیت‌های سختگیرانه اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای خود تحت توافق هسته‌ای برجام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای