ارتقای رتبه اعتباری چهار شرکت بزرگ سعودی

ارتقای رتبه اعتباری چهار شرکت بزرگ سعودی

راه اندازی شرکت تولید قطعات هواپیما در کشور   
یکشنبه, 14 نوامبر, 2021 - 11:45
افزایش رتبه اعتباری شرکت های بزرگ سعودی (الشرق الاوسط)

در حالیکه دولت سعودی از راه اندازی یک شرکت تولید قطعات هواپیما خبر داد رتبه اعتباری ۴ شرکت مادر در حوزه های مختلف افزایش پیدا کرد. 

موسسه اعتبار سنجی مودیز پنجشنبه (۱۱ نوامبر) گفت «چشم انداز شرکت های آرامکو سعودی و سابک و مخابرات سعودی و شرکت برق سعودی از منفی به با ثبات تغییر پیدا کرد».

مودیز اخیرا ضمن تغییر چشم انداز اقتصاد سعودی از منفی به با ثبات رتبه اعتباری کشور را «A1» اعلام کرد. 

این موسسه بین المللی توضیح داد «رتبه اعتباری شرکت های یاد شده به دلیل افزایش رتبه اعتباری اقتصاد سعودی و وابستگی این شرکت ها به دولت سعودی ارتقا پیدا کرده است».

مودیز خاطر نشان کرد «شرکت ها با سرمایه و دارایی های کم و زیاد و جریان های نقدی بین المللی تمام و کمال با دولت در ارتباط و به دولت وابسته هستند. این شرکت ها تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی و سازمانی و اجتماعی پیرامونی قرار می گیرند».

مودیز یادآور شد «ارتقای رتبه اعتباری آرامکو به «A1» نشانگر عملکرد دامنه گسترده اپراتوری و انعطاف پذیری مالی قدرتمند آرامکو است چون این شرکت ساختار کم هزینه و توانمندی مالی نسبت به جریان های نقدی دارد».

گزارش مودیز افزود «سابک از جمله غول های پتروشیمی جهان از مزایای هزینه رقابتی استفاده می کند و اعلام چشم انداز با ثبات به این معنا است که واحدهای تولیدی این شرکت با هزینه رقابتی به مواد اولیه محلیه دسترسی دارند».

مودیز خاطر نشان کرد «ارتقای رتبه اعتباری شرکت مخابرات سعودی با ارزیابی های دولت همخوانی دارد. بیش از ۹۰ درصد جریان های نقدی شرکت مخابراتی سعودی در بازار قدرتمند خرید مثل بازار سعودی تامین می شود».

به گفته گزارش مزبور «ارتقای رتبه اعتباری شرکت برق سعودی بخشی از ارتقای رتبه اقتصادی ملی سعودی و نیز بیانگر روابط مهم بین این شرکت و دولت است چون این شرکت از حمایت ها و سیاست های تشویقی دولت برخوردار است».

از سوی دیگر، شرکت صنایع نظامی سعودی موسوم به سامی که تحت مدیریت صندوق سرمایه گذاری های عمومی است از راه اندازی شرکت تولید قطعات هواپیما در کشور خبر داد و گفت «این شرکت در راستای تقویت و افزایش توانایی های صنعتی دولت در عرصه صنایع هوایی و دفاعی راه اندازی می شود».

سامی جمعه (۱۲ نوامبر) در بیانیه ای گفت «شرکت تازه تاسیس قطعات و زیر سیستم ها و مجموعه های فرعی بدنه هواپیما تولید خواهد کرد».

احمد الخطیب رییس هیات مدیره «سامی» گفت «ما روی توسعه توانمندی حوزه هوانوردی و دفاعی تمرکز خواهیم کرد و این شرکت جدید یکی از گام های اصلی برای دست یابی به اهداف ما است که با انعقاد قراردادهای متنوع با شرکت های بین المللی تولید کننده قطعات اصلی هواپیما نقش کلیدی برای به جریان انداختن چرخه بومی سازی تخصص ها ایفا و نیز در راستای افزایش حجم صادرات در زمینه هوانوردی و توان افزایی مهارت های فنی منابع انسانی بومی در حوزه صنایع دفاعی فعالیت خواهد کرد».

مهندس ولید ابو خالد رییس اجرایی سامی گفت «این شرکت به منظور توانمند سازی کشور در زمینه تولید قطعات هواپیما و افزایش صادرات و واردات در این حوزه فعالیت می کند و کمک بزرگی برای بخش نظامی داخلی و خارجی خواهد بود».

او افزود «این شرکت حدود صد شغل مناسب و پردرآمد ایجاد می کند و صادرات غیر نفتی را تا چند سال بعد افزایش می دهد که همین منجر به تقویت اقتصاد ملی می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای