رژه مسلحانه «حزب الله» برای افتتاح یک چاه آب در منطقه بعلبک

رژه مسلحانه «حزب الله» برای افتتاح یک چاه آب در منطقه بعلبک

برگزاری مانورهای نظامی حزب الله در قله‌های کوهستان‌های غرب لبنان
یکشنبه, 14 نوامبر, 2021 - 10:45
 رژه نظامی نیروهای حزب الله روز گذشته در بعلبک (AFP)

افتتاح یک چاه آب در منطقه بعلبک با استقرار عناصر مسلح حزب الله به رژه نظامی تبدیل شده‌است، این اقدام با ایجاد موانع به منظور متوقف کردن خودروها همراه شده‌است.

 «حزب الله» در بیانیه ای، از بازدید هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی این حزب از منطقه بعلبک و الهرمل خبر داد و گفت که او در افتتاح یک چاه آب در روستای طاریا در دره بقاع شرکت کرد.

همزمان اطلاعات دیگری حاکی از انجام مانور نظامی از سوی حزب الله منتشر شده است. منطقه حومه عیون السیمان استان های جبل لبنان با اکثریت مسیحی و بقاع شمالی با اکثریت شیعه را از طریق جاده های کوهستانی به هم متصل می کند.

رادیو لبنان آزاد که نزدیک به حزب نیروهای لبنانی است، اعلام کرد که اعضای حزب الله با لباس سیاه و با تمام سلاح های خود اقدام به استقرار  گسترده در حومه عیون السیمان کردند. آنها در یک کیلومتری ایست بازرسی ارتش لبنان در جاده قدیم منتهی به زحله در دره بقاع موانع ایجاد کردند.

این گزارش اضافه کرد: اعضای حزب با نصب دوربین های مداربسته در محل و بدون اطلاع قبلی برخی خودروها را متوقف کردند.

این رادیو گزارش داد که حزب چند هفته پیش حضور خود را در خودروهای نظامی شبانه در همین منطقه تشدید کرده است و این موضوع باعث نگرانی شهروندان این منطقه شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری مرکزی لبنان گفت: آنچه سه روز پیش در حومه منطقه عیون السیمان از طریق برگزاری اردوگاه آموزشی رخ داده است، مانور خاموشی است که همگام با آخرین تحولات لبنان است.

متعاقباً وسیم مهنا شهردار کفردبیان در بیانیه ای توضیح داد: «تصاویر در منتشرشده که ایست بازرسی نظامی اعضای حزب‌الله در جاده بعلبک - کفردبیان را نشان می‌دهد، برای مراسم افتتاح یک چاه آب در حومه حدث بعلبک است.

این صحنه با واکنش های منفی در لبنان مواجه شد. شوقی الدکاش نماینده حزب نیروهای لبنانی در حساب توییتر خود نوشت: خبر استقرار اعضای حزب الله در حومه عیون السیمان، نصب دوربین و ایجاد ایست بازرسی را در اختیار ارتش لبنان قرار دادیم و خواستار رسیدگی به این موضوع و اقدامات مقتضی هستیم. به حزب الله یادآوری می کنیم که راه سوریه و ایران از عیون السیمان نمی گذرد و نخواهد گذشت، همانطور که راه فلسطین از جونیه نمی گذشت.

فارس سعید نماینده پیشین نیز در توییتر خود نوشت: «استقرار عناصر (حزب‌الله) در الجرد، امری شناخته شده از سوی همه کسانی است که الجرد را می‌دانند. همه مقامات سیاسی و نظامی نیز آگاه هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای