آمریکا فشار بر ژنرال‌های سودانی را تشدید می‌کند

آمریکا فشار بر ژنرال‌های سودانی را تشدید می‌کند

سه شنبه, 16 نوامبر, 2021 - 10:00
بخشی از تظاهرات روز شنبه در خارطوم برای مطالبه دولت غیرنظامی (AP)

مولی وی دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آفریقا روز گذشته (دوشنبه)، برای دیدار با نیروهای نظامی و غیرنظامی سودان با هدف فشار برای بازگشت دولت به مسیر غیرنظامی مطابق با سند قانون اساسی سال ۲۰۱۹ وارد خارطوم پایتخت سودان شد.

«الشرق الاوسط» مطلع شد که این مقام ارشد چندین دیدار با عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش، عبدالله حمدوک نخست‌وزیر برکنار شده، و با رهبران نیروهای سیاسی عضو ائتلاف «آزادی و تغییر» خواهد داشت.

منابع به الشرق الاوسط گفتند: هدف از این سفر، تلاش برای حل بحران کنونی در کشور و تشدید فشار بر فرماندهان ارتش برای بازگشت به مشارکت با ائتلاف «آزادی و تغییر» است که توانایی بسیج گسترده خیابانی را نشان داده‌است.

این در حالی است که برخی اظهار داشتند که این مقام آمریکایی ابتکار عمل برای احیای دولت انتقالی «بر اساس توافقی که اعلام نشده‌است» در دست دارد.

همچنین انتظار می‌رود که دستیار وزیر امور خارجه آمریکا موضوع خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز به خصوص پس از مرگ دختر ۱۳ ساله، شنبه گذشته با شلیک گلوله به سر را مطرح کند، اقدامی که موجی از خشم مردمی را برانگیخت.

کمیته مرکزی پزشکان اعلام کرد

تعداد کشته شدگان از زمان سرنگونی دولت غیرنظامی توسط فرمانده ارتش، سپهبد البرهان، به ۲۳ نفر رسیده‌است، از جمله ۱۴ نفر که در تظاهرات ۳۰ اکتبر کشته شدند و اکثر آنها تیرباران شدند. تعداد مجروحان نیز به ۲۱۵ نفر رسید که ۱۱۲ مورد با گلوله‌های واقعی به سر و قفسه سینه بوده‌است.

سفارت آمریکا در خارطوم در توییتی در توئیتر، تاسف عمیق خود را برای کشته‌شدن و مجروح شدن ده‌ها تظاهرکننده ابراز کرد.

از سوی دیگر، یورش، تفتیش و دستگیری نیروهای نظامی در مناطق مختلف کشور ادامه داشت. همچنین تعداد بازداشت شدگان و ناپدیدشدگان، پس از کودتای ماه گذشته به صدها نفر رسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای