نظافتچی وزیر دفاع اسراییل جاسوس ایران از آب درآمد

نظافتچی وزیر دفاع اسراییل جاسوس ایران از آب درآمد

پنجشنبه, 18 نوامبر, 2021 - 17:15
بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل (رویترز)

دادستانی منطقه مرکزی شهر لود در اسراییل پنجشنبه (۱۸ نوامبر) از بازداشت یک یهودی اسراییلی به اتهام جاسوسی برای ایران خبر داد.

این فرد نظافتچی خانه بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل بوده‌است. اومری گورن ۳۷ ساله اهل شهر لود و همسرش چندین سال در خانه گانتس نظافتچی و تعمیر کار هستند. اومری گورن با وجود اینکه سوءپیشینه و سوابق کیفری متعددی مثل چندین فقره سرقت مسلحانه و غیرمسلحانه داشت، گانتس را همراهی می‌کرد. او پیش از اینکه نظافتچی گانتس شود، چهار سال در زندان بود.

در کیفرخواست گورن آمده که وی به ابتکار خود از طریق گروه هکری «بلک شدو» با ایران همکاری کرده‌است. این گروه هکری در چند سال گذشته چندین حمله سایبری ایران علیه برخی شرکت‌های اسراییلی انجام داده‌است. او از طریق «بلک شدو» به فردی مرتبط با ایران مراجعه کرد و به آن فرد پیشنهاد ارائه اطلاعات دربارهٔ گانتس را داد. اومری گورن برای اینکه ثابت کند که می‌تواند به ایران اطلاعات بدهد از جاهای مختلف در خانه گانتس از جمله رایانه او عکس گرفت و فرستاد. اومری گورن از فرد مرتبط با ایران خواست تا بدافزاری برای دسترسی به رایانه گانتس برای او بفرستد. این کیفرخواست گفت که او با توجه به پروتکل‌های امنیتی و حمایت داده‌ها در خانه گانتس هیچ اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای را منتقل نکرده‌است و سازمان جاسوسی داخلی اسراییل (شاباک) به سرعت وارد عمل شده و گورن قبل از فرستادن اطلاعات حساس بازداشت شد.

«شاباک» چهارشنبه (۱۷ نوامبر) به دنبال اعلام این خبر گفت که تحقیق گسترده‌ای به منظور جلوگیری از تکرار این ماجرا در آینده آغاز کرده که چرا اقدامات بررسی دقیق اطلاعات دربارهٔ گورن قبل از استخدام او صورت نگرفته‌است.

گال ولف وکیل مدافع گورن گفت که «موکلش از طرح اتهام علیه او برای جاسوسی تعجب کرد و او در ازای پرداخت پول برای آنها عمداً اطلاعات غیرمهم فرستاده‌است. موکلم شرایط مالی و اجتماعی بدی دارد و به دنبال منبع درآمد سریع بود و قصدی برای فرستادن اطلاعات محرمانه علیه گانتس و علیه امنیت ملی اسراییل نداشت».

گانتس چندین بار هدف حملات سایبری رژیم ایران قرار گرفته‌است. گانتس پس از تأسیس حزب آبی و سفید در انتخابات به رقابت با بنیامین نتانیاهو بر سر پست نخست‌وزیری پرداخت. آن زمان حزب لیکود علیه گانتس افشاگری کرد و گفت ایرانی‌ها موفق به هک کردن گوشی موبایل او شدند و علیه او جاسوسی کردند. آنها گفتند که به عکس‌های خصوصی و غیراخلاقی گانتس دسترسی پیدا کرده‌اند. هکرهای «بلک شدو» موفق به هک کردن رایانه‌های چند شرکت اسراییلی شدند و در ازای آنها باج خواستند و تهدید کردند که آدرس چندین هزار نفر از شهروندان و سربازان اسراییلی را منتشر می‌کنند. این هکرها اوایل ماه جاری رایانه‌های یک بیمارستان در شهر الخضیره در اسراییل را هک کردند و آنها را برای دو هفته از کار انداختند. دستگاه‌های اطلاعاتی اسراییل ۲۰۱۸ گون سگو وزیر اسبق انرژی اسراییل را به اتهام جاسوسی برای ایران دادگاهی و محکوم کردند. او در دوره اقامتش در نیجریه جاسوس ایران شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای