۷۰ درصد لبنانی‌ها قادر به خرید دارو نیستند

۷۰ درصد لبنانی‌ها قادر به خرید دارو نیستند

آمار سرقت در بیروت به دلیل بحران اقتصادی افزایش یافت
شنبه, 20 نوامبر, 2021 - 00:15
داروهای تولید شده در لبنان (الشرق الاوسط)

عاصم عراجی رئیس کمیسیون بهداشت پارلمان لبنان تأکید کرد که ۷۰ درصد لبنانی‌ها پس از لغو یارانه‌ها و افزایش شدید قیمت‌ها، اکنون قادر به خرید دارو نیستند؛ این موضوع باعث شد روز گذشته فعالان خشمگین در مقابل وزارت بهداشت اعتراض کنند.

مقامات لبنانی با توجه به نرخ بالای مبادله دلار در بازار سیاه و کاهش ارزش ارز از ذخایر بانک مرکزی تصمیم گرفته بودند تا یارانه داروهای بیماری‌های مزمن را به‌طور جزئی لغو کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت روز گذشته با نجیب میقاتی نخست‌وزیر دیدار کرد تا در مورد افزایش قیمت دارو پس از برداشته شدن جزئی یارانه‌ها بحث و تبادل نظر کند.

 عراجی پس از این نشست گفت: «یارانه‌ها بر اساس بخش‌هایی مشخص شد و به دلیل سقوط پوند لبنان، قیمت‌ها به طرز وحشتناکی افزایش یافت».

وی فاش کرد که ۷۰ درصد لبنانی‌ها اکنون قادر به خرید دارو نیستند و چون این امر قابل قبول نیست، خواستار ملاقات با میقاتی شدیم و چند راهکار را بررسی کردیم.

افزایش قیمت دارو با توجه به اینکه قیمت داروهای یارانه ای بسیار کمتر از قیمت داروهای کشورهای اطراف از جمله عراق، سوریه و ترکیه است، ماه‌ها پس از قطع دارو از بازار صورت می‌گیرد، مرحله ای که پس از مرحله قاچاق و نگهداری مواد مخدر انجام می‌شود.

از سوی دیگر، تحقیقی که توسط شرکت لبنانی «اطلاعات بین‌المللی» تهیه شده‌است، حاکی از افزایش ۲۶۵ درصدی جرایم سرقت در پی بحران در این کشور است که بیشتر سرقت‌ها در بیروت پایتخت رخ می‌دهد و عاملان آن از موتور سیکلت استفاده می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای