«قایق‌های مهاجرت» و خطری که برای انتقال لبنانی‌ها به اروپا به جان می‌خرند

«قایق‌های مهاجرت» و خطری که برای انتقال لبنانی‌ها به اروپا به جان می‌خرند

هیئت کنگره آمریکا از مقامات خواست که به بحران معیشتی رسیدگی کنند
یکشنبه, 21 نوامبر, 2021 - 14:00
نیروی دریایی لبنان (آرشیویی)

تلاش‌ها برای مهاجرت غیرقانونی از سواحل لبنان، علی‌رغم فرارسیدن زمستان، که معمولاً زمان مناسبی برای ماجراجویی نیست، در حال افزایش است.

یک منبع پیگیر این تلاش‌ها از شمال لبنان به «الشرق الاوسط» گفت، تقریباً روزانه تلاش‌هایی برای فرار از طریق دریا از شمال لبنان به سمت اروپا از طریق قایق‌های دریایی کوچک صورت می‌گیرد که با توجه به خطراتی که با این تلاش‌ها همراه است، به «قایق‌های مهاجرت» یا «قایق‌های مرگ» معروف شده‌اند.

رسانه‌های محلی دیروز گزارش دادند که یک قایق در دریا در حدود ۲۳ مایلی سواحل لبنان گیر کرده‌است که حامل تعدادی لبنانی است که قصد خروج غیرقانونی را داشتند و ارتش لبنان آن را پیدا کرد و به ساحل هدایت کرد. در میان مسافران آن، کودکی به نام غسان نیز گزارش شده‌است.

«الشرق الاوسط» موفق شد با پدر غسان، احمد میقاتی که در حال حاضر در سوئد به سر می‌برد، تماس بگیرد. او دو سال پیش و پس از هفت تلاش به آنجا رسید.

احمد میقاتی می‌گوید که او بود که به دنبال انتقال قاچاقی پسرش غسان بود و مادر کودک که در لبنان است با این مسئله موافقت کرد.

میقاتی می‌گوید: ماشینم را در لبنان فروختم و سه هزار دلار به قاچاقچیان دادم تا پسرم به من بپیوندد و زندگی مناسبی داشته باشد.

پدر تأیید می‌کند که «یک نوزاد دوماهه در بین مسافران بوده‌است». در مورد قاچاقچیانی که با آنها تعامل کرده، می‌گوید که آنها ناشناس هستند.

او توضیح می‌دهد: آژانس‌های مسافرتی که به این موضوع رسیدگی می‌کنند متعدد هستند و قاچاقچیان را می‌شناسند و کسانی را که قصد مهاجرت دارند به آنها وصل می‌کنند. آنها از اسامی ساختگی استفاده می‌کنند، بنابراین تشخیص هویت آنها دشوار است.

در سطح تماس‌های سیاسی، هیئتی از کنگره آمریکا که دیروز به بیروت سفر کرد، خواستار پایان دادن به اختلافات سیاسی شد تا تمرکز بر رسیدگی به شرایط اقتصادی و اجتماعی فراهم شود.

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان به این هیئت گفت: «شرایط دولت ادامه نخواهد داشت و شورای وزیران به زودی تشکیل جلسه می‌دهد». وی بر پایبندی دولت لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ تأکید کرد.

این هیئت دیروز وارد بیروت شد و در آنجا با روسای سه‌گانه، فرمانده ارتش و وزیر کشور دیدار کرد. این هیئت شامل دو عضو کنگره بود. آنها داریل عیسی و دارین لحود که لبنانی الاصل هستند، علاوه بر آنها ادوارد گابریل رئیس گروه اقدام آمریکا برای لبنان و تعدادی از اعضای آن حضور داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای