نشست «روسیه و جهان اسلام» در سعودی برگزار می‌شود

نشست «روسیه و جهان اسلام» در سعودی برگزار می‌شود

همگام با ابتکار پادشاهی برای گفت و گو بین پیروان ادیان و فرهنگ‌ها
سه شنبه, 23 نوامبر, 2021 - 22:30
جده فردا میزبان نشست گروه چشم‌انداز استراتژیک (واس)

شهر جده در پادشاهی عربی سعودی، فردا (چهارشنبه) میزبان نشست گروه چشم‌انداز راهبردی «روسیه و جهان اسلام» با شعار «گفت‌وگو و چشم‌انداز همکاری» خواهد بود.

این نشست که تحت اشراف خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز برگزار می‌شود، مقامات، دانشمندان و اندیشمندان از روسیه و جهان اسلام را گرد هم می‌آورد تا مسائل مشترک را بررسی و همکاری‌های لازم در مواجه با چالش‌های موجود را تقویت کنند.

این گروه شامل ۳۳ دولتمرد سرشناس و چهره‌های دولتی از ۲۷ کشور مسلمان از جمله نخست وزیران سابق، وزرای امور خارجه، تعدادی از برجسته‌ترین روحانیون اسلامی است.

این نشست در چارچوب تلاش‌های روسیه برای تقویت روابطش با جهان اسلام و به عنوان بخشی از ابتکار عمل سعودی برای برقراری گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها و ادیان برگزار می‌شود.

این دومین بار است که سعودی میزبان این رویداد می‌شود. جده در سال ۲۰۰۸ میلادی هم میزبان چهارمین نشست گروه چشم‌انداز راهبردی روسیه و جهان اسلام بود.

گروه چشم‌انداز راهبردی در سال ۲۰۰۶ میلادی به رهبری یوگنی پریماکوف وزیر امور خارجه سابق روسیه و مینتیمر شایمی‌یف رئیس‌جمهور سابق جمهوری تاتارستان پس از پیوستن فدراسیون روسیه به سازمان همکاری اسلامی به عنوان عضو ناظر تشکیل شد.

۲۸ تا ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، اوفا، مرکز و بزرگ‌ترین شهر جمهوری باشقیرستان در روسیه میزبان آخرین نشست سالانه گروه چشم‌انداز راهبردی روسیه و جهان اسلام بود که به پنجاهمین سالروز تشکیل سازمان همکاری اسلامی اختصاص داشت. این نشست با موضوع «هماهنگی بین ادیان: تجربه روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی» برگزار شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای