نگرانی جهانی از سویه جدید آفریقایی 

نگرانی جهانی از سویه جدید آفریقایی 

سازمان بهداشت جهانی شیوع «اومیکرون» را ارزیابی می کند.. بازگشت محدودیت‌های سفر
شنبه, 27 نوامبر, 2021 - 00:00
نگرانی از سویه جدید آفریقایی کرونا باعث ریزش شدید بورس‌های جهانی از جمله بازار هنگ کنگ شد (AP)

سطح نگرانی پس از شناسایی یک جهش ویروسی «نگران کننده» در آفریقای جنوبی، دوباره در محافل بهداشت جهانی افزایش یافت، این در حالی است که سرعت انتقال این بیماری همه گیر در تمام کشورهای اروپایی که خود را برای دور جدیدی از اقدامات پیشگیرانه سخت آماده می کنند، همچنان در حال افزایش است.

دست کم پنج کشور، شامل آفریقای جنوبی، بوتسوانا، هنگ کنگ، اسرائیل و بلژیک، موارد ابتلای محدودی را با این سویه جهش یافته جدید ثبت کرده اند. دانشمندان نگرانند که این سویه جدید توانایی بیشتری در انتشار و مقاومت بیشتری در برابر واکسن های تایید شده علیه «کووید-19» داشته باشد.

بسیاری از کشورها برای سفرها از کشورهای واقع در جنوب آفریقا محدودیت‌هایی قائل شدند. در همین ارتباط، پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد که سفر از مبدأ هفت کشور آفریقای جنوبی، نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، لسوتو و اسواتینی مالاوی ممنوع است.

در همین زمینه، کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پس از برگزاری نشستی غیرعلنی در روز جمعه برای بررسی اطلاعات دریافتی درباره سویۀ جدید کشف شدۀ ویروس کرونا در آفریقای جنوبی با نام اولیۀ «B.1.1.529»، این ویروس جهش یافته را «اومیکرون» (Omicron) نامگذاری و در گروه ویروس‌های «نگران کننده» طبقه بندی کردند. با این وجود کارشناسان اعلام کردند که تست‌های پی‌سی‌آر همچنان قادر هستند این سویه جدید را شناسایی کنند.

کریستین لیندمایر سخنگوی این سازمان در جریان نشست خبری روز جمعه گفت، هنوز به چند هفته زمان نیاز است تا کارشناسانش دربارۀ سطح سرایت‌پذیری سویه جدید ویروس کرونا، اطلاعات کاملی به دست آورند و به همین دلیل در حال حاضر به کشورها وضع محدودیت‌های جدید برای سفر را توصیه نمی‌کند.

ماریا ون کرخوف مسئول فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد کرونا در ویدئویی که در توییتر منتشر شده است، گفت: «ما هنوز چیز زیادی نمی دانیم. آنچه ما می دانیم این است که این سویه جهش یافته حاوی تعداد زیادی جهش است. نگرانی این است که وقتی جهش های زیادی وجود دارد، ممکن است بر رفتار ویروس تأثیر بگذارد».

در این میان، نگرانی از سویه جدید آفریقایی کرونا، روز گذشته باعث ریزش شدید بورس‌های جهانی شد و سقوط شدید شاخص باعث واردشدن ضرر و زیان به سهامداران شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای