تشدید تنش نظامی از سوی اسرائیل در آستانه مذاکرات وین

تشدید تنش نظامی از سوی اسرائیل در آستانه مذاکرات وین

عکس منتشر شده توسط ارتش اسرائیل در توییتر از رزمایش مشترک تفنگداران دریایی آمریکا در 13 نوامبر 2021
شنبه, 27 نوامبر, 2021 - 00:45

سایه «حمله هوایی» احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران، مقدمات مذاکرات وین را که قرار بود (دوشنبه) پس از پنج ماه بن بست از سر گرفته شود، تحت‌الشعاع قرار داد.

منابع اسرائیلی روز گذشته اعلام کردند که ارتش اسرائیل در حال تسریع در توسعه توانمندی های خود برای انجام عملیات های مخرب علیه تاسیسات ایران است. این منابع  با اشاره به گسترش «بانک اهداف عملیاتی» در ایران، گزارش دادند، اسرائیل به حملاتی که مانع برنامه هسته ای می شود، بسنده نمی کند.

یوسی کوهن رئیس سابق موساد گفت: «اگر ایران مسیری را طی کند که موجودیت ما را تهدید کند، باید یک حمله مستقل علیه تأسیسات هسته‌ای روی میز باشد».

وی تاکید کرد که «توافق خوب می تواند ایران را از دستیابی به دستاوردهای بمب اتمی بازدارد».

روزنامه اسرائیلی «معاریو» گزارش داد که فرماندهان ارتش با تمرکز بر آمادگی نیروی هوایی، در حال تسریع آمادگی برای حمله احتمالی در ایران هستند.

روزنامه «هاآرتص» نیز گزارش داد که مقامات از فرمول «حق اسرائیل برای دفاع از خود» استفاده می کنند و ارتش را مسئول تهدید و اخطار کردند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، چند روز پیش از آغاز مجدد مذاکرات، درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ورود به تاسیسات کرج برای ساخت سانتریفیوژ را رد کرد.

کمالوندی به تلویزیون دولتی گفت که کشورش «مواد هسته ای (رادیواکتیو) در تاسیسات هسته ای کرج ندارد و سانتریفیوژ تولید می کند، بنابراین تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست».

امیرحسین عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در تماسی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر خواستار لغو تمامی تحریم ها شد و گفت: ما با حسن نیت و با جدیت در مذاکرات وین شرکت خواهیم کرد. او بار دیگر بر پایبندی به ارائه «ضمانت» مبنی بر عدم خروج آمریکا از توافق هسته ای تاکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای