وزارت انرژی سعودی از برنامه های انرژی تجدید پذیر سابک حمایت می کند

وزارت انرژی سعودی از برنامه های انرژی تجدید پذیر سابک حمایت می کند

یکشنبه, 28 نوامبر, 2021 - 19:00
  مراسم امضای قرارداد (الشرق الاوسط)

وزارت انرژی سعودی و شرکت صنایع پایه سعودی موسوم به سابک برای توسعه طرح های منابع تجدید پذیر قرارداد همکاری امضا کردند. 

وزارت انرژی بر اساس قرارداد جدید در راستای حمایت از توسعه پروژه های انرژی های تجدید پذیر سابک و اطمینان از ظرفیت و آمادگی شبکه حمل و نقل برای این طرح ها و انجام مطالعات لازم مقدماتی در این حوزه فعالیت خواهد کرد.

حمایت و تشویق رویکردهای متعلق به استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سعودی به منظور اجرای برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ و تقویت پایداری و حفظ محیط زیست و ثروت های طبیعی و توانمند سازی بخش خصوصی و ارتقا و حمایت از محتوای بومی و بومی کردن صنایع این حوزه و اشتغال زایی بیشتر در بخش منابع تجدید پذیر در سعودی از وظایف و سیاست های وزارت انرژی به شمار می رود.

یوسف البنیان معاون رییس هیات مدیره و مدیر اجرایی سابک گفت «این شرکت که از جمله کمپانی های پیشرو پتروشیمی در جهان است به مسوولیت سنگین خود برای حمایت و افزایش تلاش برای مقابله با تغییرات اقلیم واقف است».

البنیان توضیح داد «همکاری شرکت و وزارت انرژی یکی از عواملی است که سابک را برای رسیدن به هدف استراتژی خود یعنی به صفر رساندن کربن توانمند می کند. این هدف از جمله اهداف طرح «سعودی سبز» بوده است. این قرارداد در راستای پایبندی شرکت برای توانمند سازی طرح های سبز و انرژی های تجدید پذیر و اجرای اقتصاد سبز و به صفر رساندن کربن در سعودی اجرا می شود و استفاده از انرژی های تجدید پذیر توسط این شرکت افزایش پیدا خواهد کرد تا در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای سهیم باشیم».

سابک برای تامین نیازمندی های خود به تولید برق از انرژی های تجدید پذیر روی آورده است. این شرکت پیشرو در صنایع پتروشیمی سعودی و جهان نقش قابل ملاحظه ای در حمایت از تلاش دولت برای اجرای طرح «سعودی سبز» و اقتصاد سبز و بدون کربن دارد. دو طرح مزبور در نشست سران گروه ۲۰ طی ریاست سعودی بر این نشست در ۲۰۲۰ مورد حمایت گسترده قرار گرفتند.

دولت سعودی برنامه های متنوعی برای توسعه طرح های برقی و زیر ساختاری و اجرای برنامه ملی محتوای بومی و حمایت از برنامه تقاضای با ثبات برای هیدروکربن ها و بستر سازی برای راه اندازی پروژه های مشترک در این حوزه بین شرکت های بزرگ سعودی و بین المللی اجرا می کند.

اهمیت سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر در سیاست راهبردی کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها و بهینه سازی انرژی نمود پیدا می کند. هدف اصلی این است که تا ۲۰۳۰ ۵۰ درصد گاز و ۵۰ درصد انرژی های تجدید پذیر در ترکیب سوخت بهینه مورد استفاده قرار بگیرد.

وزارت انرژی در راستای حمایت از منابع تجدید پذیر به این حوزه آینده دار امید بسته و همکاری بین بخش خصوصی و بخش دولتی در این حوزه را تشویق می کند تا یک بازار داخلی رقابتی انرژی های تجدید پذیر ایجاد شود و زمینه های پاگرفتن صنعت نوین فناوری های انرژی های تجدید پذیر افزایش پیدا کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای