دلار آمریکا در ایران در حوالی ۳۰ هزار تومان قرار گرفت

دلار آمریکا در ایران در حوالی ۳۰ هزار تومان قرار گرفت

دوشنبه, 29 نوامبر, 2021 - 00:00
(EPA)

همزمان با اعتراضات مردمی در اصفهان و چهارمحال بختیاری و در آستانه برگزاری مذاکرات هسته ای در وین، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ایران امروز یکشنبه (۷ آذر ۱۴۰۰)، به بیش از ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

این بیشترین میزان برابری پول‌های ایران و آمریکا از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ۱۳ ماه گذشته تاکنون محسوب می‌شود.

وب‌سایت‌های اعلام نرخ ارز در ایران صبح امروز بهای یورو، پول ۱۹ کشور اروپایی، در کشور را هم ۳۲ هزار و ۲۸۳ تومان اعلام کردند. قیمت سکه طلا هم ۱۲ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان گزارش شد.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران در اواخر آبان‌ماه به ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان نیز رسیده بود که بالاترین نرخ دلار از اواخر آبان پارسال به‌شمار می‌رفت.

به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش اخیر نرخ ارز در ایران بیشتر از این‌که حاصل متغیرهای اقتصادی باشد، ناشی از تحولات سیاسی و سفر «بی‌نتیجه» رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و همچنین آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است.

به گفته این کارشناسان، از آنجایی که خروجی این تحولات سیاسی «مثبت» تلقی نشده و نگرانی‌ها در مورد نتیجه مذاکرات هسته‌ای وین افزایش پیدا کرده، دلار شاهد سیری صعودی بوده‌است.

وب‌سایت «خبرآنلاین» هم نوشت: بر اساس گزارش‌های میدانی، افزایش فاصله قیمت دلار در بازار آزاد سبب شده شمار مشتریان برای دلار صرافی‌های بانکی افزایش پیدا کند.

وب سایت «اقتصادنیوز»، سرنوشت قیمت دلار را در دست برجام عنوان و آن را به ماراتن برجام و قیمت دلار توصیف کرد.

کارشناسان بازارهای مالی نیز معتقدند: دلار توانایی رشد تا بالای ۳۰ هزار تومان را دارد و اگر برخی از مشکلات اقتصادی و هیجان در بازار کم نشود روند صعودی دلار ادامه‌دار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای