هشدار درباره استفاده ایران از حملات سایبری برای پیشبرد منافع منطقه‌ای

هشدار درباره استفاده ایران از حملات سایبری برای پیشبرد منافع منطقه‌ای

سه شنبه, 30 نوامبر, 2021 - 11:30
«ارتش سایبری» سپاه پاسداران (آرشیویی)

یک گزارش فنی تازه، ادامه استفاده ایران از ابزارهای سایبری خود را به شیوه ای تهاجمی تر برای پیشبرد منافع و اهداف منطقه ای خود به عنوان یکی از تهدیدات سایبری در سال 2022 معرفی کرد و گفت، تهران همچنین به هدف قرار دادن اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه ادامه خواهد داد.

شرکت آمریکایی امنیت سایبری «ماندیانت» متخصص در بررسی تهدیدات سایبری در آخرین گزارش خود اعلام کرد که طرف‌های مورد حمایت ایران توانایی و تمایل کامل خود را برای استفاده از بدافزارهای مخرب نشان داده‌اند و انتظار می‌رود از هر فرصتی که در دسترس است استفاده کنند. این گزارش افزود: «در نهایت، ایران تلاش خواهد کرد تا توازن قوای بیشتری را برای تامین منافع خود ایجاد کند».

ماندیانت اظهار کرد: «این طرف ها کشورهای دیگر مناطق را هدف قرار می دهند، اما در سال 2022 احتمالاً بیشتر توجه خود را بر کشورهای منطقه متمرکز می کنند».

از سوی دیگر، گزارش سالانه «ماندیانت ریسرچ» اظهار می کند که با تثبیت حکم طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، عملیات جاسوسی و جمع آوری اطلاعات بیشتری پیش بینی می شود، به طوری که بازیگران مشهوری که در زمینه اطلاعات نادرست با حمایت ایران، چین و روسیه تخصص دارند، تا پایان سال 2021 روایت‌هایی را به موازات منافع این کشورها پیش خواهند برد؛ این کار در سال 2022 ادامه خواهد داشت.

در این گزارش هشدار داده شده است که آنها «درباره واقعیت رویدادهای رخ داده در افغانستان، به ویژه انتشار شایعات و اخبار نادرست با هدف انتشار تصویری منفی مبنی بر اینکه ایالات متحده در تعهدات خود در قبال سازمان‌ها و کشورها شکست خورده است، دیدگاه‌های منفی را منتشر خواهند کرد».

این گزارش اشاره کرد که حملات باج افزارها در دهه گذشته به طور قابل توجهی رشد کرده اند و در دوره آینده روند صعودی خود را ادامه خواهند داد، زیرا حملات باج افزار بسیار سودآور هستند مگر اینکه دولت ها و آخرین نوآوری های تکنولوژی بتوانند اساساً محاسبه هزینه-فایده بازیگران را تغییر دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای