پایان راه بازندگان در انتخابات عراق

پایان راه بازندگان در انتخابات عراق

نتایج نهایی تنها شامل تغییر در ۵ کرسی در پی داشت.. تهدید «الفتح» به تشدید اعتراضات
چهارشنبه, 1 دسامبر, 2021 - 11:15
تدابیر امنیتی در یکی از دروازه‌های منطقه سبز بغداد برای مقابله با تشدید تنش‌های احتمالی (EPA)

نتایج نهایی اعلام شده از سوی کمیساریای انتخابات در عراق دیروز، راه را در برابر بازندگان رقابت پارلمانی وابسته به گروه‌های «چارچوب هماهنگی» شیعی به ویژه «ائتلاف الفتح» که شامل جناح‌های حامی ایران است، مسدود کرد.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات بیش از هزار و ۴۳۰ درخواست تجدیدنظر دریافت کرده بود که همه آنها، به جز ۱۵ درخواست تجدیدنظر رد شدند. در این میان، این درخواست‌ها، به استثنای پنج مورد از آنها، منجر به پیروزی پنج نامزد جدید و از دست دادن کرسی پنج نامزدی شد که بر اساس نتایج اولیه پیروز شده بودند.

نتایج اعلام شده دیروز باعث شد که جنبش صدر با ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی در رتبه اول و سپس نمایندگان مستقل پارلمان با ۳۸ کرسی در جایگاه نخست قرار گیرند.

 سپس حزب «تقدم» به رهبری محمد الحلبوسی با ۳۷ کرسی، سپس ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی با ۳۳ کرسی، حزب دمکرات کردستان با ۳۱ کرسی و ائتلاف کردستان با ۱۸ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. این در حالی است که ائتلاف «الفتح» به رهبری هادی العامری، تنها ۱۷ کرسی به دست آورد.

در اولین واکنش به نتایج نهایی، محمود الحیانی یکی از اعضای ائتلاف الفتح به شبکه رسانه ای «روداو» گفت که اعتراضات ادامه خواهد داشت.

وی افزود: «این اعتراضات مسالمت آمیز بودن خود را حفظ خواهد کرد، اما اگر درگیری‌ها یا برخوردها از طرفین صورت گیرد، واکنش شدید توده‌ها به هر تحریکی صورت خواهد گرفت».

غالب الدعمی استاد رسانه دانشگاه اهل بیت در شهر کوفه به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که «تشدید تنش‌ها به نحوی ادامه خواهد داشت. با این حال، بعید است که اعتراضات، تشکیل دولت جدید را که انتظار می‌رود با محوریت جنبش صدر با کردها و سنی‌ها باشد، به تأخیر بیاندازد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای