ماکرون: بوریس جانسون دلقک است

ماکرون: بوریس جانسون دلقک است

پنجشنبه, 2 دسامبر, 2021 - 11:30
امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا (رویترز)

به گزارش مجله فرانسوی Le Canard Enchaine  امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا را «دلقک» نامید. 

اختلاف بین مکرون و جانسون پس از غرق شدن قایق پناهجویان در مانش هفته گذشته بالا گرفت و رییس جمهور فرانسه در نشست خبری جمعه (۲۶ نوامبر) علنا عصبانیت خود را نسبت به نخست وزیر بریتانیا نشان داد چون جانسون پیشتر در توییتی از یک برنامه پنج مرحله ای برای جلوگیری از تکرار حوادث فاجعه بار غرق شدن پناهجویان خبر داد.

مکرون در آن نشست خبری گفت «دو روز پیش خیلی جدی داشتم با جناب نخست وزیر جانسون حرف می زدم. بنده همواره جدی هستم و اصولا با همه سران و کشورها جدی هستم اما رفتارها و صحبت های غیر جدی او واقعا جای تعجب داشت».

مکرون توضیح داد «سران کشورها مسایلی از این قبیل را با توییتر یا همرسانی با هم در میان نمی گذارند چون ما که نمی خواهیم تخلفات را گزارش دهیم».

این مجله فرانسوی خاطر نشان کرد «لحن رییس جمهور فرانسه نسبت جانسون در جلسه غیر علنی با مشاورانش خیلی تهاجمی تر بود و به آنها گفت بوریس جانسون خیلی سریع با من حرف می زند و می گوید که همه چیز خوب پیش می رود. وقتی مثل رهبران دو کشور با هم گفتگو و بحث می کنیم بعد بوریس جانسون بی ادب و بی نزاکت می شود. همیشه همین سیرک را داریم».

مکرون خاطر نشان کرد «جای تاسف دارد که کشور بزرگی مثل بریتانیا که زمینه های همکاری چند جانبه با آن می توان داشت توسط یک دلقک رهبری می شود».

مجله فرانسوی گفت که رییس جمهوری فرانسه معتقد است که دلیل رفتار عجیب و غریب جانسون با فرانسوی ها این است که توافق برگزیت عیب و نقص های زیادی دارد.

مکرون اظهار داشت «برگزیت سرآغاز سیرک جانسون بود چون او خیلی زود متوجه شد که بریتانیایی ها چه ضرری کردند. پمپ بنزین هایشان بنزین نداشتند و با کمبود محصولات فراوانی مواجه شدند».

او در ادامه گفت «جانسون می خواهد خودش را به عنوان قربانی جا بزند تا تقصیر نتایج (فاجعه بار) برگزیت را گردن او نیندازند و می خواهد در این میان فرانسه را قربانی و مشکلات ساده را پیچیده کند».

روابط بین بریتانیا و فرانسه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و بروز اختلافات متعدد مثل مسایل دفاعی و مجوزهای ماهیگیری متشنج شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای