«وساطت مبهم» بین احزاب شیعی؛ صدر بر دولت اکثریت پافشاری کرد

«وساطت مبهم» بین احزاب شیعی؛ صدر بر دولت اکثریت پافشاری کرد

پیوستن دیرهنگام حزب بارزانی به مخالفان نتایج انتخابات
جمعه, 3 دسامبر, 2021 - 00:30
صدر در دیدار با الخزعلی، العامری، الحکیم و المالکی، روز گذشته (AFP)

«میانجیگری مبهم» از سوی یک شخصیت مذهبی که عراقی یا خارجی بودن آن اعلام نشده‌است، روز گذشته (پنجشنبه) موفق شد رهبران «بیت شیعی» چندپاره شده را در بغداد جمع کند.

این میانجیگری طی جلسه ای در منزل هادی العامری رهبر «ائتلاف الفتح» با حضور مقتدی صدر رهبر «جنبش صدر»، نوری المالکی رهبر «دولت ائتلاف قانون» و نخست‌وزیر اسبق و قیس الخزعلی رهبر «عصائب اهل الحق» انجام شد، اما نتوانست بر اعتراضات به نتایج انتخابات اخیر فائق آید؛ اعتراضاتی که باعث خشم نیروهای بازنده ای شد که خود را «چارچوب هماهنگی شیعیان» می‌نامیدند.

بر اساس آنچه منابع نزدیک به فضای جلسه اعلام کرده‌اند، نشست «بیت شیعی» (صدر و «چارچوب هماهنگی») با مجموعه ای از تصمیمات اولیه از جمله اینکه «نخست‌وزیر بعدی براساس اجماع انتخاب شود و وزرا بر اساس میزان آراء انتخاباتی باشد» به پایان رسید.

 با این حال، توئیتی که صدر پس از پایان جلسه منتشر کرد مبنی بر: «نه شرقی و نه غربی… دولت اکثریت ملی» به معنای عدم توافق رهبران شیعی بر سر نخست‌وزیری است.

در این میان، در حالی که رهبران «بیت شیعی» چندپاره شده در تلاش برای دستیابی به توافق برای طی کردن مرحله اعتراضات به نتایج انتخابات بودند، دیروز حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم، در حال پیوستن دیرهنگام به کاروان معترضان به نتایج نهایی بود، نتائجی که در انتظار تأیید دادگاه فدرال است.

او اتهامات «جدی» دستکاری در نتایج انتخابات را به رئیس‌جمهور برهم صالح و رئیس قوه قضاییه فائق زیدان، مطرح کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای