ابوالغیط: ایران می‌خواهد تنگه هرمز و باب‌المندب را کنترل کند

ابوالغیط: ایران می‌خواهد تنگه هرمز و باب‌المندب را کنترل کند

در جریان شرکت در کنفرانس «گفت‌وگوی مدیترانه‌ای رم»
یکشنبه, 5 دسامبر, 2021 - 12:30
احمد ابوالغیط در جریان شرکت در کنفرانس «گفت‌وگوی مدیترانه‌ای رم» (اتحادیه عرب)

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب هشدار داد که ایران قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق شبه‌نظامیانی که تأمین مالی می‌کند، به کنترل خود درآورد. او ایران را پشت حملات تابستان ۲۰۱۹ دانست و همچنین به تهدید مداوم حوثی‌ها برای کشتیرانی در دریای سرخ اشاره کرد.

ابوالغیط در جریان شرکت در کنفرانس «گفت‌وگوی مدیترانه‌ای رم» تاکید کرد که «ثبات ناوبری در این تنگه‌های استراتژیک برای جهان مهم است. به ویژه با توجه به حمل و نقل فرآورده‌های نفتی، عصب اساسی اقتصاد جهانی و تجارت در این تنگه‌ها قرار دارد. حفظ آزادی ناوبری بدون تهدید، نه فقط برای کشورهای عربی مشرف بر این دو تنگه اولویت دارد بلکه یک اولویت جهانی نیز به شمار می‌آید».

ابوالغیط در این نشست که با مشارکت رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی برگزار شد، در مورد امنیت منطقه خلیج و خطرات تهدید ایران برای آزادی ناوبری دریایی سخنرانی کرد.

وی اظهار کرد: «رفتار ایران در منطقه و تمایل آشکار به تسلط و مداخله در کشورهای عربی، دلیل دشواری ایجاد یک سیستم امنیتی در خلیج مبتنی بر همکاری و رفاه مشترک مردم است و سیاست‌های این کشور به تهدیدی برای همسایگان خود تبدیل شده است».

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین با تاکید بر این که «دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای نیز باعث آغاز رقابت تسلیحاتی در منطقه می‌شود»، ابراز امیدواری کرد که «مذاکرات وین موفق شود مانع از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی شود تا از وخامت هر چه بیشتر اوضاع امنیتی جلوگیری شود».

ابوالغیط ادامه داد که پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران، بدون توجه به این واقعیت که اسرائیل یک قدرت هسته‌ای است که عملا در منطقه وجود دارد، دشوار است؛ به ویژه که اسرائیل بر موضع خود برای از میان بردن راه‌حل تشکیل دو کشور (فلسطین و اسرائیل) و به هدر دادن فرصت اجرای این راه حل، اصرار می‌ورزد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای