اروپا با پیشنهادهای هسته‌ای ایران مخالفت کرد

اروپا با پیشنهادهای هسته‌ای ایران مخالفت کرد

برلین: تهران با پیشنهادهای واقع‌‌‌بینانه به وین بازگردد.. تهران از موضع خود دفاع کرد
سه شنبه, 7 دسامبر, 2021 - 00:00
انریکه مورا هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا پس از ورود به کاخ کوربوگ برای شرکت در مذاکرات وین، هفته گذشته (EPA)

آلمان ساعاتی پس از آن که تهران از طرف‌های اروپایی خواست به پیش‌نویسی که هفته گذشته در مذاکرات وین ارائه شد، پاسخ دهند، پیشنهادهای ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور را رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت، این پیشنهادها «پایه‌ای برای پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها نیست». او افزود که «برلین همچنان مایل است مسیر دیپلماتیک را در این زمینه دنبال کند اما زمان رو به اتمام است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنگو در ادامه اظهار کرد: «ما پیشنهادها را با دقت و به طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام مصالحه‌هایی را که قبلاً در ماه‌ها مذاکره سخت به دست آمده بود، نقض کرده است». وی گفت که این کشور انتظار دارد «ایران با پیشنهادهای واقع‌بینانه به میز مذاکرات در وین بازگردد».

قرار است در پایان هفته جاری، هشتمین دور مذاکرات وین با هدف بازگرداندن تهران و واشنگتن به پایبندی کامل به توافق هسته ای 2015 از سر گرفته شود. این اتفاق پس از آن رخ می دهد که دور هفتم با «ناامیدی» و «نگرانی» طرف غربی نسبت به مواضع دولت جدید ایران به پایان رسید.

پیش از آن، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه  ایران، روز دوشنبه در نشست خبری، گفت که کشورش منتظر پاسخ اروپا به دو پیش نویسی است که هفته گذشته توسط علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد در وین ارائه شد. خطیب زاده گفت: آنچه ما داریم (دو پیش نویس) قابل مذاکره است. او معتقد است، آنچه در دور بعدی مهم است این است که طرف مقابل با «پیشنهادهای شفاف» به میز مذاکره بیاید.

او  در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات در وین گفت: چیزی به نام توافق گام به گام یا طرح موقت اساساً مطرح نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای