تازه‌ترین آمار معدن در سعودی؛ ۳۶۰ مجتمع فعال و ۷۰ سایت ذخیره

تازه‌ترین آمار معدن در سعودی؛ ۳۶۰ مجتمع فعال و ۷۰ سایت ذخیره

تنظیم و افزایش شفافیت بخش معادن برای جذب سرمایه گذاران
شنبه, 18 دسامبر, 2021 - 10:30
توسعه و افزایش سهم حوزه معادن در رشد اقتصادی (الشرق الاوسط)

وزارت صنایع و منابع معدنی سعودی، شنبه (۱۱ دسامبر) با اعلام آمار جدید درباره معادن این کشور گفت: «۳۶۰ مجتمع معدنی در سعودی فعال است و همچنین فعال سازی حوزه معادن و افزایش سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی از جمله اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ است».

وزارت صنایع و منابع معدنی سعودی افزود، «تعداد مجتمع های معدنی به تفکیک مناطق عبارتند از: ۷۲ مجتمع در منطقه مکه و ۵۳ مجتمع معدنی در ریاض و ۵۲ مجتمع معدنی در مدینه. همچنین ۷۰ سایت ذخیره معدن غنی داریم که هنوز کاوش نشده اند».

این وزارتخانه توضیح داد، «طلا، مس، روی، آلومینیوم، منیزیوم، آهن، سیلیس، آهک و نمک بیشترین مواد معدنی در سعودی هستند. برخی از مجتمع های معدنی ما سنگ های قیمتی مثل الیوین و نیز مصالح ساختمانی مثل شن و سنگ های زینتی و مواد اولیه سیمان همچون سنگ آهک و غیره دارند. سنگ معدن و سنگ آهک در صنایع سیمان سازی و بوکسیت در تولید آلومینیوم و فسفات در صنعت کود از مواد پرکاربرد در صنایع تبدیلی در سعودی هستند. سنگ های زینتی مثل گرانیت و مرمر در سنگ نمای ساختمان ها استفاده می شود».

وزارت صنایع و منابع معدنی اظهار کرد «مجتمع های معدنی بستر اشتغال زایی در حوزه مشاغل منحصر به فرد برای مردم سعودی مثل اپراتوری دستگاه های معدنی، فعالیت های مدنی، مکانیک، سرویس، نگهداری، متصدی مکانیک، زمین شناس و مهندس معدن به شمار می روند».

وزارت صنایع سعودی در راستای تنظیم و افزایش شفافیت بخش معادن برای جلب اعتماد سرمایه گذاران این حوزه و ایجاد پارامترهای پایداری حوزه معادن تلاش می کند و توجه به محیط زیست و سلامتی کارکنان این بخش و حمایت و تشویق جوامع بومی برای مشارکت در روند رشد و توسعه معادن بر مبنای نظام سرمایه گذاری در معادن از جمله اولویت های آن است.

وزارت صنایع سعودی با اجرای پروژه های معدنی و استخدام ساکنان بومی در طرح های توسعه معادن و افزایش میانگین خرید محصولات و تولیدات از بازار بومی به توسعه و رشد مناطق اطراف معادن می پردازد.

این وزارتخانه با توجه به برنامه اداره زیست محیطی در بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوطه آثار احتمالی بر محیط زیست و برنامه های رشد و توسعه و تعطیلی مجموعه های معدنی را بررسی می کند.

بزرگ ترین کنفرانس معادن ماه آینده توسط وزارت صنایع و منابع معدنی سعودی برگزار می شود و بیش از ۵۰ کارشناس و صاحب نظر در شرکت های تخصصی معادن در این نشست سخنرانی خواهند کرد و یک نشست در سطح وزیران بیش از ۲۵ کشور آسیایی و آفریقایی به منظور توسعه حوزه معادن برگزار خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای