رشد فروش داروهای فصل سرما در داروخانه های سعودی

رشد فروش داروهای فصل سرما در داروخانه های سعودی

رشد ۹.۸ میلیارد دلاری حوزه های دارو سازی و فروش در سال آینده
یکشنبه, 19 دسامبر, 2021 - 19:30
زمستان پر فروش ترین فصل برای داروخانه ها (الشرق الاوسط)

همزمان با آغاز فصل سرما کارکنان بازار دارو در سعودی از رشد فروش دارو برای بیماری های زمستان خبر دادند و گفتند که فروش داروهای بدون نسخه در چند ماه گذشته افزایش یافته و کسب و کارهای داروخانه ای رونق گرفته است.


دکتر عبد العزیز باحاذق مدیر بخش تجاری شرکت هلث کر اینووا سعودی در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «برخی داروها و تجهیزات پزشکی در فصل سرما از ماه نوامبر تا مارس افزایش فروش دارند. این دوره یکی از فصل های فروش مهم برای داروخانه ها است».


باحاذق افزود «شرکت های داروسازی و داروخانه ها در این دوره معمولا ما بین ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد فروش دارند و داروهای حساسیت و سرمایه خوردگی و آسم پر فروش ترین هستند».


او خاطر نشان کرد «البته سال گذشته نسبت به امسال فروش بیشتر بود چون فروش در فصل زمستان پس از همه گیری کرونا غیر معمول به شمار می رود. استقبال مردم از مولتی ویتامین های تقویت سیستم ایمنی بدن گسترده است چون مردم آگاهی بیشتری نسبت به نقش ویتامین ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و داروهای بدون نسخه برای مقابله با بیماری های ناشی از تغییر فصل دارند».


دکتر عبد العزیز خاطر نشان کرد «رقابت اقتصادی در بازار دارو وجود ندارد و اصولا سازمان دارو و غذا رقابت بین نهادهای دارو سازی و داروخانه ها را ممنوع کرده و قیمت ها از سوی سازمان تعیین می شود و بر مبنای همان قیمت هم از سوی داروخانه ها به فروش می رسد».


از سوی دیگر، منابع آگاه در حوزه داروسازی سعودی گفتند سهم فروش داروهای فصل سرما از کل فروش حدود ۱۴.۶ درصد بوده و برآورد می شود که با توجه به بهبود خدمات و افزایش تجهیزات و اقلام دیگر در کنار دارو فروش سالانه حدود ۸.۹ درصد رشد داشته باشد.


از سوی دیگر، نتایج پژوهش تازه سازمان رقابت سعودی موسوم به منافسه در سعودی برآورد کرده که بازار دارو در سعودی در ۲۰۲۲ با توجه به افزایش تقاضا برای درمان بیماری های مزمن و افزایش میانگین عمر تا ۳۷ میلیارد ریال (۹.۸ میلیارد دلار) رشد پیدا می کند.


موسسه منافسه در یک تحقیق جامع درباره رویکردهای بهینه جهان در حوزه دارو گفت «بازار دارو در سعودی بزرگ ترین بازار داروی خاورمیانه است و شرکت های داروی بزرگ جهان را جذب می کند».


از سوی دیگر، شرکت سرمایه گذاری جدوی گفت «مساله سرمایه گذاری های کلان در حوزه نظام درمانی سعودی در ده سال آینده و بعد از آن ضروری بوده و برآورد می کنم که بخش خصوصی سهم عظیم در سرمایه گذاری های این حوزه خواهد داشت».


گزارش تازه «شرکت سرمایه گذاری جدوی» گفت افزایش همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی برای رسیدن به بالاترین سطح سرمایه گذاری داخلی در این حوزه ضروری به نظر می رسد».


این گزارش افزود «افزایش هزینه برای نظام درمانی کشور در افزایش دسترسی به منابع درمانی و مراقبت های پزشکی موثر بوده است. ۵۰۴ بیمارستان فعال و ۸۰ هزار تخت در سعودی و به ازای هر هزار نفر ۲.۲ تخت بیمارستانی داریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای