تعقیب و گریز در مجاورت کاخ جمهوری در خارطوم

تعقیب و گریز در مجاورت کاخ جمهوری در خارطوم

معترضان خواستار تحویل حکم به غیرنظامیان شدند.. حمدوک نسبت به «لغزیدن در ورطه» هشدار داد
دوشنبه, 20 دسامبر, 2021 - 00:00
معترضان در مقابل دروازه کاخ ریاست جمهوری در خارطوم دیروز (EPA)

سودان روز گذشته (یکشنبه)، شاهد تظاهرات گسترده بود، به طوری که تظاهرکنندگان موفق شدند برای اولین بار از موانع امنیتی بزرگ اطراف کاخ ریاست جمهوری و موانع منتهی به آن عبور کنند.

در مقابل، پلیس و نیروهای امنیتی گلوله و گاز اشک آور را مستقیماً به بدن معترضان شلیک کردند که منجر به مجروحیت فراوان از جمله دست کم دو نفر از آنها شد. درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در مجاورت کاخ تا اواخر شامگاه دیروز ادامه داشت.

در همین حال، «کمیته‌های مقاومت» که جنبش مردمی را رهبری می‌کنند، از تظاهرکنندگان خواستند تا زمانی که قدرت به غیرنظامیان واگذار شود، در مقابل کاخ ریاستی بست نشینی کنند.

هزاران معترض پس از بسته شدن پل‌ها توسط مقامات نظامی در آستانه تظاهرات، توانستند به زور پل‌ها را باز کنند.

ناظران راهپیمایی‌هایی را که بیشتر خیابان‌های اصلی پایتخت و تعدادی دیگر از شهرها را پوشش داد، «بزرگ‌ترین راهپیمایی از زمان وقوع انقلاب سودان در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ که منجر به سرنگونی رژیم عمر البشیر شد» توصیف کردند.

راهپیمایی‌های گسترده دیروز در سومین سالگرد انقلاب و در اعتراض به به دست گرفتن قدرت توسط ارتش در ۲۵ اکتبر برگزار شد که بسیاری آن را «کودتای نظامی» عنوان کرده‌اند.

آنها خواستار «پایان دادن به حکومت نظامیان» و واگذاری قدرت به غیرنظامیان بر اساس سند قانون اساسی ۲۰۱۹ شدند که بر مرحله انتقالی استوار است و انتقال قدرت به غیرنظامیان را در نوامبر ۲۰۲۱ تصریح می‌کند.

به نوبه خود، نخست‌وزیر عبدالله حمدوک نسبت به «لغزش در ورطه» هشدار داد. وی در سخنانی خطاب به سودانی‌ها در آستانه تظاهرات گفت: «امروز با یک پسرفت بزرگ در مسیر انقلاب مواجه هستیم که امنیت، وحدت و ثبات کشور را تهدید می‌کند و خطری است که می‌تواند شروعی برای لغزش در ورطه و پرتگاه باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای