آمریکا: حمایت ایران از شبه‌نظامیان منطقه امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد

آمریکا: حمایت ایران از شبه‌نظامیان منطقه امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد

جمعه, 24 دسامبر, 2021 - 18:15
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا (رویترز)

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که حمایت ایران از گروه‌های مسلح در منطقه، امنیت بین‌المللی و منطقه ای، «نیروها، دیپلمات‌ها و شهروندان ما در منطقه، علاوه بر شرکای ما در منطقه و جاهای دیگر را تهدید می‌کند».

به گزارش خبرگزاری آلمان، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این اظهارات را بیان کرده‌است.

بر اساس این بیانیه که اواخر روز پنجشنبه منتشر شد، قاچاق سلاح از ایران به حوثی‌های یمن نشان دهنده «نقض فاحش» تحریم‌های سازمان ملل است. این نمونه دیگری از این است که چگونه فعالیت بدخواهانه ایران باعث طولانی شدن جنگ در یمن می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید که ناوگان پنجم آمریکا در بیستم این ماه، هزار و ۴۰۰ تفنگ تهاجمی (AK-47) و ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ گلوله از یک کشتی که از ایران می‌آمد توقیف کرده‌است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این کشتی در مسیری حرکت می‌کرد که برای قاچاق اسلحه به حوثی‌ها در یمن استفاده می‌شد.

در ادامه این بیانیه آمده‌است: «این دولت متعهد به مقابله با این تهدید از سوی ایران است. ایالات متحده ده‌ها موشک هدایت شونده ضد تانک، چندین هزار تفنگ تهاجمی، صدها مسلسل و نارنجک‌انداز را از کشتی‌های مشابه در ماه‌های فوریه و می امسال کشف و ضبط کرد».

بر اساس این بیانیه: «جریان غیرقانونی سلاح به یمن از حمله وحشیانه حوثی‌ها به مارب حمایت می‌کند و رنج غیرنظامیان را افزایش می‌دهد.. جنگ بیشتر در مارب یا هر جای دیگر تنها منجر به رنج بیشتر خواهد شد».

در بیانیه آمریکا تأکید شده‌است که طرف‌های یمنی باید برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ با یکدیگر همکاری کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای