نگرانی درباره اقتصاد سینما در آلمان در ۲۰۲۲

نگرانی درباره اقتصاد سینما در آلمان در ۲۰۲۲

دوشنبه, 27 دسامبر, 2021 - 00:30
  سالن خالی سینما در آلمان پس از قرنطینه چند ماهه (د پ آ)

مسئولان سینمایی در آلمان می گویند که ۲۰۲۱ سال بدی برای آنها بوده و پس از قرنطینه و تعطیلی های چندین ماهه سالن های بسیاری تا تابستان بازگشایی نشدند و نگران این هستند که اوضاع در سال جدید هم به همین منوال پیش برود.

کریستینه برگ رییس خانه سینما به خبرگزاری آلمان گفت «سینماها شش ماه تعطیل بودند و مسئولان این حوزه نگران این بودند که مردم دیگر به سینما نروند اما پس از بازگشایی مخاطبان راهی سینماها شدند».

کریستینه برگ افزود «فروش بلیت از ماه ژوئیه تا کنون به ۳۸ میلیون بلیت رسید».

او با استناد به آمار سالنامه آماری فروش بلیت و سینما افزود «این رقم برابر آمار فروش بلیت در ۲۰۲۰ است که افزایش داشته اما نسبت به سال های پیش از شیوع کرونا کاهش قابل ملاحظه ای ثبت کرده است».

برگ در ادامه خاطر نشان کرد «مردم دوست دارند به سینما بروند». او با انتقاد از محدودیت هایی که دولت برای مهار شیوع کرونا وضع کرده یادآور شد «دولت در خصوص حوزه سینما و حوزه رستوران رویکرد متفاوتی در پیش گرفته به رغم اینکه مردم در سالن های سینما کمتر حرف می زنند تا رستوران و ضمنا سیستم تهویه در سینما بهتر از رستوران است».

او اظهار کرد «تعداد افرادی که به سینما می روند در این چند وقت اخیر باز کاهش پیدا کرده اما در اواسط دسامبر و تعطیلات آخر هفته پس از اکران فیلم «سپایدر من: نو وی هوم» وضع بهتر شد».

کریستینه برگ افزود «نگرانی درباره وضع سینما در سال نو وجود دارد. زمستان همواره پرفروش ترین فصل سینما بود و فروش در تابستان کمتر می شود و سینماها اکنون نمی توانند به تابستان دلخوش کنند».

مونیکا اشنیتزر کارشناس اقتصادی در آلمان پیش بینی کرد که سویه اومیکرون زمان ورود واردات حمل و نقل دریایی بین المللی را به تاخیر خواهد انداخت.

مونیکا اشنیتزر مشاور اقتصادی و عضو شورای کارشناسان اقتصادی دولت آلمان در گفتگو با روزنامه آلمانی «راینیشه پست» که جمعه (۲۴ دسامبر) منتشر شد گفت «صف های واردات که حالا هم طولانی هستند طولانی تر خواهد شد. مدت حمل و نقل دریایی از چین به آمریکا پس از شیوع سویه دلتا از ۸۵ روز به صد روز افزایش پیدا کرد و حالا بیشتر از این خواهد شد. اروپا از این مساله ضرر می کند و اوضاع بهتر نخواهد شد».

شورای کارشناسان اقتصادی آلمان اواسط نوامبر پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی کشور در ۲۰۲۲ ۴.۶ درصد رشد خواهد کرد.

اشنیتزر در ادامه گفتگو با «راینیشه پست» افزود «رکود اقتصادی کوتاه مدتی پیش بینی می کنیم که ممکن است در سه ماه دوم سال نو به وضعیت قبل از کرونا برگردیم و بعد از آن اوضاع رو به بهبودی خواهد رفت و برآوردها این است که ۴ درصد در ۲۰۲۲ بیشتر رشد اقتصادی داشته باشیم».

برنامه شرکت های حمل و نقل دریایی همزمان با آغاز شیوع کرونا به هم ریخت و بیشتر اوقات کشتی ها و کانتینرها دیرتر از موعد مقرر به مقصد می رسند.

از سوی دیگر، تقاضا برای حمل و نقل دریایی پس از رونق اقتصادی زود هنگام به خصوص در چین و آمریکا افزایش یافته تا جایی که ظرفیت مسیرهای حمل و نقل پر شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای