«مهلت چندهفته‌ای» اروپایی‌ها به تهران

«مهلت چندهفته‌ای» اروپایی‌ها به تهران

چهارشنبه, 29 دسامبر, 2021 - 00:00

مذاکره کنندگان اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) دیروز ضرب الاجل «چندهفته ای» را در مذاکرات وین با ایران برای نهایی کردن یک توافق جدید جهت نجات مزایای «توافق هسته‌ای» ۲۰۱۵ تعیین کردند.

بیانیه مذاکره کنندگان اروپایی با تأکید بر اینکه روند مذاکرات «فوری» است، در پاسخ به انتقاد تهران مبنی بر وجود ضرب الاجل برای پایان مذاکرات اظهار کرد که آنها «مهلت‌های غیرواقعی برای گفت و گو تعیین نمی‌کنند».

آنها هشدار دادند: «ما مطمئن هستیم که به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که گسترش برنامه هسته‌ای ایران (توافق هسته‌ای) را کاملاً از بین می‌برد».

دیپلمات‌ها گفتند: «ما از طریق اظهارات متوجه شده‌ایم که ایران هیچ ماده‌ای را بیش از ۶۰ درصد غنی نمی‌کند. با این حال، غنی‌سازی ۶۰ درصدی هنوز برای کشوری که سلاح هسته‌ای ندارد، بی‌سابقه است».

منابع دیپلماتیک به «الشرق الاوسط» تأکید کردند که اگر «مذاکرات ظرف چهار هفته و بعد از این همه روز صحبت به نتیجه نرسد، به این معنی است که توافقی وجود نخواهد داشت».

بیانیه اروپا در واکنشی سریع به اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران است که به خبرنگاران گفته‌است: «مذاکرات وین در مسیر درستی پیش می‌رود».

وی افزود: «اگر جدیت و همچنین حسن نیت از خود نشان دهند، می‌توان به سرعت و در آینده نزدیک به توافق رسید».

در دومین روز از دور هشتم، کمیته کارشناسان دیروز موضوع تحریم‌های آمریکا و تضمین‌های درخواستی تهران را مورد بررسی قرار داد.

میخائیل اولیانوف سفیر روسیه، این دیدار را «مفید» توصیف کرد.

وی در توییتر نوشت: «ما بی‌تردید پیشرفت‌هایی را مشاهده می‌کنیم، موضوع لغو تحریم‌ها به‌طور فعال از طریق جلسات غیررسمی مورد بحث قرار می‌گیرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای