پاریس پرتاب موشک ایران همزمان با مذاکرات را محکوم کرد

پاریس پرتاب موشک ایران همزمان با مذاکرات را محکوم کرد

جمعه, 31 دسامبر, 2021 - 20:00
لحظه پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران به فضا (رویترز)

فرانسه امروز جمعه، پرتاب موشک ماهواره‌بر در ایران همزمان با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای و حصول پیشرفت در آنها را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه دربارهٔ پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران گفت: «فرانسه این عمل را که برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، محکوم می‌کند».

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام از آن جهت تاسف‌آورتر است که همزمان با پیشرفت در مذاکرات احیای برجام صورت می‌گیرد.

ایران صبح پنجشنبه از شلیک موفقیت‌آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری زمین خبر داده بود.

پیش از این ایالات متحده آمریکا هم پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ را محکوم کرده بود. واشینگتن دربارهٔ آزمایش موشکی اخیر ایران گفته‌است که ممکن است در راستای برنامه توسعه موشک‌های بالستیک باشد. اما در عین حال تأکید کرد که همچنان به دنبال بازگشت به توافق هسته ای از طریق مجاری دیپلماتیک است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده همچنان نگران توسعه پرتابگرهای فضایی ایران است که خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به همراه دارد».

به گفته او در آزمایش اخیر ایران نیز از فناوری‌هایی استفاده شده که تقریباً مشابه یا قابل تعویض با فناوری‌هایی است که در موشک‌های بالستیک به‌ویژه موشک‌های برد بلند استفاده می‌شود.

این سخنگو ادامه داد: «برنامه‌های فضایی ایران قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند. وی همچنین از ایران خواست از توسعه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای خودداری کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای