شلیک گاز اشک آور به معترضان سودانی.. سرکوب خونین تظاهرات محکوم شد

شلیک گاز اشک آور به معترضان سودانی.. سرکوب خونین تظاهرات محکوم شد

روحانیون و هنرمندان جشن‌های سال نو را لغو کردند، برخی مسئولان استعفا دادند
یکشنبه, 2 ژانویه, 2022 - 19:00
درگیری روز پنجشنبه بین معترضان و نیروهای امنیتی و بلندشدن دود و گاز به آسمان خارطوم (رویترز)

نیروهای امنیتی به سمت هزاران معترض ضد حکومت نظامیان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در خارطوم پایتخت سودان، گاز اشک آور شلیک کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران سودانی برای شرکت در تظاهرات میلیونی شهدا به خیابان‌ها رفتند. آنها خواستار حکومت مدنی شدند و خشونت علیه اعتراضات هفته اخیر را که شش کشته برجای گذاشت، محکوم کردند.

مقامات سودانی صبح امروز پل‌های‌هایی که مناطق مختلف خارطوم را به هم مربوط می‌کنند، بستند و نیروها با خودروهای زرهی در پایتخت مستقر شدند.

سودان از زمان تنش‌هایی که در اکتبر گذشته در این کشور به وجود آمد یعنی زمانی که عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش، دولت انتقالی غیرنظامی را سرنگون کرد، شاهد یک وضعیت تنش زا بوده‌است.

از سوی دیگر، محکومیت‌های بین‌المللی و محلی به خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی سودان علیه معترضان مسالمت آمیز افزایش یافت، خشونت‌هایی که منجر به کشته شدن ۵ نفر از آنها و زخمی شدن ده‌ها نفر با گلوله جنگی شد.

این امر واکنش‌های شدید داخلی را در پی داشت و تعدادی از مقامات ارشد از جمله یکی از اعضای شورای حاکمیت و یک وزیر استعفا دادند.

این در حالی است که ائمه جماعات مساجد و نیروهای سیاسی و اجتماعی موج انتقادی شدید به راه انداختند و مقامات را مسئول جان‌های از دست رفته دانستند. در این میان، جشن‌های سال نو میلادی نیز لغو شده‌است.

در سطح بین‌المللی نیز اتحادیه اروپا کشتار تظاهرکنندگان به دست نیروهای امنیتی در تظاهرات روز پنجشنبه را به شدت محکوم کرد.

این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ادامه خشونت علیه رسانه‌ها و حمله به بیمارستان‌ها غیرقابل قبول است.

وی اظهار کرد که بیش از یک ماه پس از امضای بیانیه سیاسی بین البرهان و حمدوک، هیچ تحقیق معتبری در مورد مرگ و میرهای رخ داده انجام نشده‌است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز نارضایتی خود را از گزارش‌ها در مورد استفاده نیروهای امنیتی سودان از زور افراطی علیه تظاهرکنندگان، قطع اینترنت و تلاش برای بستن دهان رسانه‌ها ابراز کرد.

بلینکن اضافه کرد که ایالات متحده کنار مردم سودان برای تحقق درخواست‌هایشان مبنی بر آزادی، صلح و عدالت ایستاده‌است.

وولکر پرتس رئیس هیئت سازمان ملل در سودان هم نگرانی خود را از کشتار تظاهرکنندگان و حمله به آزادی مطبوعات ابراز کرد.

در همین راستا، الطیب عبدالباقی الزبیر عضو «شورای حاکمیت» از قصد خود برای استعفا خبر داد. هیثم محمد عثمان سرپرست وزارت بهداشت نیز استعفای خود را تقدیم کرد.

وی حمله به حریم بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، ضرب و شتم و شلیک گاز اشک آور به کارکنان، بیماران و مراجعه کنندگان و عدم پاسخگویی مقامات مسئول به هشدارهای مکرر وزارت متبوع خود را محکوم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای