اردوغان ماه آینده به سعودی سفر می‌کند

اردوغان ماه آینده به سعودی سفر می‌کند

سه شنبه, 4 ژانویه, 2022 - 10:30

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در ماه آینده (فوریه) در پاسخ به دعوت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی عربی سعودی سفر خواهد کرد.

اردوغان گفت: من از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز دعوت نامه ای برای سفر به ریاض دریافت کردم و در سفری که ماه آینده انجام خواهم داد، درباره بسیاری از موضوعات مرتبط با روابط دو کشور گفت و گو خواهیم کرد.

اردوغان روز گذشته (دوشنبه) در حاشیه نشست شورای صادرکنندگان در استانبول در جریان گفت‌وگو با تعدادی از صادرکنندگان ارشد ترکیه افزود که با ملک سلمان روابط تجاری دو کشور را بررسی می‌کند و هرگونه مانعی را برای تقویت آنها برطرف خواهد کرد.

به گفته مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، اردوغان قرار است در 14 فوریه به امارات متحده عربی نیز در راستای تلاش های دو کشور در ماه های گذشته برای بهبود روابط فیمابین سفر کند.

داده های اخیر موسسه آمار ترکیه نشان می دهد که صادرات ترکیه به سعودی به سطح بی سابقه ای کاهش یافته است.

 بازرگانان برجسته از دولت اردوغان خواستند تا برای رفع هرگونه مانعی بر سر راه افزایش صادرات به سعودی که به گفته آنها یکی از مهم ترین بازارهای شرکت های ترکیه در منطقه خلیج و خاورمیانه است، تلاش کند.

اردوغان ماه گذشته تأکید کرد که تلاش‌ها برای بهبود روابط با سعودی و مصر شاهد پیشرفت‌های «متفاوت» خواهد بود، مشابه آنچه در مورد امارات اتفاق افتاد.

وی بر تمایل کشورش برای بهبود روابط با سعودی و مصر تاکید کرد و گفت: «ما برای ارتقای روابط با سعودی به جایگاه بهتری تلاش خواهیم کرد... و مصمم هستیم که روابط ترکیه با همه کشورهای خلیج را بهبود ببخشیم».

وی افزود: «ظرفیت ها و امکانات بسیار جدی برای همکاری بین ما و کشورهای خلیج وجود دارد، اقتصادهای ما یکپارچه هستند و امیدوارم شاهد پروژه های جدید همکاری مبتنی بر منافع متقابل به عنوان فرصتی برای سرمایه گذاری مشترک باشیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای