انتقاد لبنانی‌ها از اتهام‌زنی نصرالله به سعودی

انتقاد لبنانی‌ها از اتهام‌زنی نصرالله به سعودی

چهارشنبه, 5 ژانویه, 2022 - 00:30

رهبران و شخصیت‌های لبنانی از گرایش‌های سیاسی مختلف از کمپین اتهام‌زنی و فرافکنی حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله علیه پادشاهی عربی سعودی انتقاد کردند و معتقدند که این کارزار در چارچوب خدمت به پروژه هژمونی ایران بر لبنان و دخالت دادن آن در درگیری های منطقه ای صورت می گیرد.

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان، روز گذشته، اظهارات نصرالله را محکوم کرد. میشل عون رئیس جمهور این کشور نیز بر پایبندی خود به موضع رسمی لبنان از لحاظ نگرانی برای روابط عربی و بین المللی لبنان به ویژه با کشورهای خلیجی و خصوصا پادشاهی عربی سعودی که در آخرین پیام خود به لبنانی ها بیان کرده است، اعلام کرد.

سعد الحریری نخست وزیر سابق نیز خطاب به نصرالله گفت: «اصرار شما بر دشمنی با سعودی و رهبری آن شکل مستمر ماجراجویی در لبنان، نقش آن و منافع شهروندان آن است. سعودی با کارکنان شاغل در آن، کشور لبنان را تهدید نمی کند».

وی افزود: «کسی که معیشت، ثبات و پیشرفت مردم لبنان را تهدید می کند، کسی است که خواهان گروگان گرفتن کشور لبنان برای ایران است».

فواد السنیوره نخست وزیر سابق نیز موضع نصرالله را محکوم کرد و گفت، «سخنان وی علیه سعودی به منزله ارتکاب جنایت  علیه لبنان و حقوق لبنانی ها است». وی سخنان نصرالله را «گفتمان ایرانی تمام عیار» توصیف کرد.

میشل سلیمان رئیس جمهور پیشین نیز به نوبه خود موضع نصرالله را رد کرد و گفت: «آیا این موضع نیابتی از طرف ایران است؟»

وی گفت: «اکثر مردم لبنان این موضع را رد می کنند و با آن مخالف هستند و آن را لطمه بزرگی به لبنان و تخریب رابطه با سعودی می دانند که لبنان را بدون چشمداشتی دوست داشته است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای