آمریکا و اروپا خطاب به ارتش سودان: یکجانبه نخست‌وزیر تعیین نکنید

آمریکا و اروپا خطاب به ارتش سودان: یکجانبه نخست‌وزیر تعیین نکنید

چهارشنبه, 5 ژانویه, 2022 - 12:30
اعتراضات مردم سودان علیه حکومت نظامی در خیابان 40 در ام درمان (خبرگزاری فرانسه)

پس از استعفای عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان و در سایه اعتراضات علیه ارتش این کشور، ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز سه شنبه از ارتش سودان خواستند که به طور یکجانبه نخست وزیر تعیین نکند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا و کشورهای ترویکا در ارتباط با سودان (نروژ، آمریکا و بریتانیا) در بیانیه ای تاکید کردند: «ما هرگز از نخست وزیر یا دولت مشخصی بدون مشارکت گروه وسیعی از غیرنظامیان حمایت نخواهیم کرد».


در این بیانیه آمده است که این کشورها به حمایت از انتقال دموکراتیک در سودان ادامه می دهند، اما در عین حال در صورت عدم پیشروی ارتش در این راستا به آن اخطار پنهانی داد.

 در این بیانیه آمده است بر لزوم انجام تحقیقات مستقل در مورد خشونت‌های علیه معترضان و عوامل مانع پیشروی روند دموکراتیک تاکید می‌کنیم.


در این بیانیه آمده است در حالی که این کشورها به حمایت از انتقال دموکراتیک در سودان ادامه می دهند، طرف های سودانی باید بر اساس اعلامیه قانون اساسی ۲۰۱۹ در خصوص چگونگی غلبه بر بحران سیاسی فعلی کشور، انتخاب رهبری غیرنظامی جدید و تعیین جدول زمانی مشخص و همچنین فرآیندهای مربوط به وظایف باقی مانده برای انتقال قدرت از جمله ایجاد قوه مقننه و قضاییه دولتی، ایجاد مکانیسم های پاسخگویی و زمینه سازی برای انتخابات، تلاش کنند.

در این بیانیه گفته شده است اقدام یکجانبه برای انتصاب نخست وزیر و کابینه جدید، اعتبار این نهادها را تضعیف می کند و خطر ورود سودان به درگیری های داخلی را افزایش می دهد.


این کشورها در ادامه بیانیه خود اضافه کردند، ما از طرف های سودانی می خواهیم برای رسیدگی به این مسائل و سایر مسائل انتقال قدرت، به گفت و گوی فوری، تحت رهبری سودان و کمک بین‌المللی متعهد شوند.

در همین راستا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: باید روند انتقالی در سودان وجود داشته باشد که رهبری آن را غیرنظامیان برعهده داشته باشند. وی هشدار داد: ما تمام گزینه‌ها برای حمایت از روند انتقالی سودان را بررسی می‌کنیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای