سفیر سعودی در لبنان: رفتار نظامی حزب‌الله امنیت ملی عربی را تهدید می‌کند

سفیر سعودی در لبنان: رفتار نظامی حزب‌الله امنیت ملی عربی را تهدید می‌کند

پنجشنبه, 6 ژانویه, 2022 - 21:45
ولید بخاری سفیر پادشاهی عربی سعودی در لبنان (الشرق الاوسط)

سعودی «رفتار نظامی منطقه ای حزب‌الله لبنان را تهدیدکننده امنیت قومی عربی» دانست و آن را محکوم کرد.

ولید بخاری سفیر سعودی در لبنان امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «امیدواریم لبنان به عرصه ای برای حمله به کشورهای عربی و منافع آنها و اجرای برنامه‌های کشورها و سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی مخالف آنها تبدیل نشود».

وی افزود: «فعالیت‌های تروریستی حزب‌الله و رفتار نظامی منطقه‌ای امنیت ملی عربی را تهدید می‌کند».

اظهارات بخاری پس از کمپین اتهام زنی حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله علیه پادشاهی عربی سعودی صورت می‌گیرد. روابط بین سعودی و لبنان در اکتبر گذشته وخیم شد، و در پی آن، پادشاهی سفیر خود را از بیروت احضار کرد و از سفیر لبنان خواست تا ریاض را ترک کند.

ائتلاف تحت رهبری سعودی برای حمایت از مشروعیت در یمن، در ۲۶ دسامبر سال گذشته، شواهدی مبنی بر دخالت و دست داشتن ایران و حزب‌الله در اعزام کارشناسان و اعضایی به فرودگاه صنعا برای کمک به شبه‌نظامیان حوثی برای پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادها به سمت پادشاهی از فرودگاه منتشر کرده و یکی از همین موشک‌ها اخیراً دو نفر را کشته‌است.

سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف، کلیپی از ستاد فرماندهی ایران و کارشناسان حزب‌الله در فرودگاه را به نمایش گذاشت و تأکید کرد که «حزب‌الله به حوثی‌ها برای پرتاب پهپادهای انفجاری و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در فرودگاه آموزش می‌دهد».

او همچنین کلیپ دیگری از بمب‌گذاری هواپیماهای بدون سرنشین توسط یکی از اعضای حزب‌الله در پایگاهی در داخل فرودگاه صنعا را نشان داد.

بخاری از دولت لبنان خواست که «فعالیت‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و رسانه‌ای که بر حاکمیت، امنیت و ثبات پادشاهی و کشورهای خلیج تأثیر می‌گذارد و از لبنان سرچشمه می‌گیرد را متوقف کند».

وی خواسته‌های ریاض برای «توقف هژمونی حزب‌الله تروریستی بر مفاصل کشور و پایان دادن به در اختیار داشتن و استفاده از سلاح خارج از چارچوب دولت» را تکرار کرد.

طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته، سعودی و تعدادی از کشورهای خلیج از عملیات‌های متعددی علیه قاچاقچیان مواد مخدر خبر داده‌اند. آنها در این مدت توانستند هزاران قرص کاپتاگون را که در داخل میوه‌های وارداتی از لبنان پنهان شده بود، مصادره کند.

بخاری گفت: کسانی که اکنون سعودی را با مواد مخدر هدف قرار می‌دهند، شریک اصلی توطئه هدف قرار دادن سعودی با اقدامات تروریستی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای