واشنگتن «مکانیسم ماشه» را ابزاری برای بازدارندگی ایران می‌داند

واشنگتن «مکانیسم ماشه» را ابزاری برای بازدارندگی ایران می‌داند

چهارشنبه, 5 ژانویه, 2022 - 22:00
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا (EPA)

سایت اکسیوس به نقل از سه مقام اسرائیلی مطلع گزارش داد، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا، در سفر اخیر خود به مقامات اسرائیلی گفت که تهدید بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل از طریق مکانیسم ماشه (اسنپ بک) باید به عنوان ابزاری برای مهار و بازدارندگی ایران از غنی‌سازی اورانیوم با درجه تسلیحاتی مورد استفاده قرار گیرد.

براساس این گزارش، اسنپ بک یا مکانیسم ماشه مهم‌ترین مکانیسمی بود که در قرارداد ۲۰۱۵ برای مجازات ایران در صورت نقض توافق ایجاد شد. بر اساس این توافق، هر یک از طرفین توافق می‌تواند تحریم‌ها را از طریق مکانیسم ماشه آغاز کند.

این سایت اضافه کرد، تحریم‌ها به‌ویژه برای اقتصاد ایران ویران‌کننده خواهد بود، زیرا همه اعضای سازمان ملل متحد ملزم به رعایت آن هستند.

ایران به سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود ادامه داده و در عین حال در مذاکرات هسته‌ای در وین نیز شرکت می‌کند. اسرائیل به متحدان غربی خود هشدار داده‌است که تهران در حال انجام اقدامات فنی برای آماده‌سازی غنی سازی اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد است.

مقامات اسرائیلی به اکسیوس گفتند که سالیوان ماه گذشته گفت که از اینکه ایرانی‌ها احساس می‌کنند به احتمال دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند بسیار نگران است.

او گفت که تهدید بازگشت فوری تحریم‌ها از طریق مکانیسم ماشه - علاوه بر تهدید نظامی علیه ایران - باید برای بازدارندگی ایران از افزایش غنی‌سازی اورانیوم به خلوص ۹۰ درصد استفاده شود.

از سوی دیگر، مقامات وزارت خارجه اسرائیل به سالیوان گفتند که فکر می‌کنند اگر مذاکرات وین به بن‌بست برسد، ایالات متحده و سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام باید مکانیسم ماشه را بدون توجه به سطح غنی‌سازی ایران اعمال کنند.

اما در پایان این نشست، ایال هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل تأیید کرد که استفاده از مکانیسم ماشه به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر غنی‌سازی ۹۰ درصد منطقی است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه، روز سه‌شنبه گفت که در روزهای اخیر «پیشرفت‌های اندکی» حاصل شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای