اسد خواهان گسترش «محور مقاومت» به رهبری تهران شد

اسد خواهان گسترش «محور مقاومت» به رهبری تهران شد

در سخنرانی خود در دمشق به مناسبت سالگرد کشته شدن سلیمانی
جمعه, 7 ژانویه, 2022 - 00:30
مجسمه قاسم سلیمانی فرمانده «سپاه قدس» در حومه حلب روز گذشته (روسیا الیوم)

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، خواستار گسترش «محور مقاومت» شامل عراق، سوریه، لبنان و دیگر شبه نظامیان محلی به رهبری ایران شده‌است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از بثینه شعبان مشاور ویژه اسد، در سخنانی به نیابت از اسد در مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در دمشق خواستار «ایجاد و توسعه روابط ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین و کار برای ارتقای ارتباط، هماهنگی و یکپارچگی این محور» شد و گفت: «ارتباط ریلی و برقی ایران، عراق و سوریه ممکن است شروع خوبی برای پیوند کشورهای منطقه با روابط باز باشد».

نکته قابل توجه این بود که دمشق با برگزاری مراسمی در دمشق، دومین سالگرد کشته شدن سلیمانی را گرامی داشت و مجسمه وی را در حومه حلب افتتاح کرد که بر خلاف سال گذشته که شاهد هیچ گونه رویدادی به این مناسبت نبود.

علاوه بر این، دیده‌بان حقوق بشر سوریه دیروز گفت: «شبه‌نظامیان ایران به آموزش رزمندگان سوری از حمص و حومه دمشق در سایت‌های نظامی متعلق به لشکر چهارم (به رهبری سرلشکر ماهر، برادر بشار اسد) در جنوب دمشق و شرق حمص ادامه می‌دهند».

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در شب چهارشنبه - پنج شنبه، حومه قنیطره را که تل آویو آن را «جبهه دوم» فعالیت «حزب‌الله لبنان» می‌داند، پس از شناسایی «تحرکات عناصر مشکوک» با گلوله‌های تانک بمباران کرد.

آفیخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل در توییتی نوشت: «این نیروها علاوه بر شلیک گلوله‌های تانک، برای بیرون راندن مظنونانی که قبلاً به داخل خاک سوریه رفته بودند، خمپاره شلیک کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای