اروپا از سودان خواست درباره خشونت علیه معترضان تحقیق کند

اروپا از سودان خواست درباره خشونت علیه معترضان تحقیق کند

شنبه, 8 ژانویه, 2022 - 00:30

اتحادیه اروپا از رهبران سودان خواسته است درباره خشونتی که از زمان به قدرت رسیدن ارتش در 25 اکتبر علیه معترضان مسالمت آمیز صورت گرفته است، تحقیق کنند.

هیئت نمایندگی اتحادیه در سودان بر لزوم انجام تحقیقات مستقل در مورد فوتی‌ها و خشونت‌های مداومی که در جریان تظاهرات رخ داده است، تاکید کرد و خواستار پاسخگویی مسئولین شد.

این هیئت دیروز (جمعه) در توییتی در حساب توییتر خود گفت: «اتحادیه اروپا بر لزوم انجام تحقیقات مستقل در مورد همه فوتی‌ها و خشونت‌های مرتبط با آن تاکید می‌کند و از عاملان آن می‌خواهد که پاسخگو باشند».

وی افزود: «حمله به بیمارستان ها، بازداشت فعالان و خبرنگاران و قطع اینترنت و ارتباطات باید متوقف شود».

کمیته پزشکان سودان که در جریان انقلابی که رژیم رئیس جمهور مخلوع عمر البشیر را سرنگون کرد، نقش رهبری را ایفا کرد، اعلام کرده بود که در تجمعات روز گذشته در خارطوم پایتخت، 3 معترض بر اثر اصابت گلوله نیروهای امنیتی به سر، سینه و ران نیروهای امنیتی کشته شدند و این درگیری ها همچنین ده ها مجروح که حال برخی از آنها وخیم است، به جای گذاشته است.

وزارت بهداشت در خارطوم نیز تاکید کرد که نیروهای امنیتی به بیمارستان «الاربعین» در ام درمان حمله ور شدند و به کادر پزشکی که در حال مداوای مجروحان بودند، حمله کردند.

این کمیته اضافه کرد: این رفتار در اکثر تظاهرات اعتراضی که از 25 اکتبر برگزار شده است تکرار می‌شود.

 این کمیته در بیانیه ای افزود که نیروها بیمارستان آموزشی خارطوم را نیز محاصره کرده و داخل بخش ها گاز اشک آور شلیک کردند.

ائتلاف «آزادی و تغییر» نیز به نوبه خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا تحقیقاتی را در مورد آنچه «قتل های از پیش برنامه ریزی شده و حملات به بیمارستان ها» توصیف کرد، انجام دهد.

به گفته کمیته پزشکان، اعتراضات از اکتبر گذشته، منجر به حداقل 60 کشته و صدها زخمی شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای