رئیس‌جمهور تونس برای کمپین انتخاباتی خود 18 دلار هزینه کرده‌است

رئیس‌جمهور تونس برای کمپین انتخاباتی خود 18 دلار هزینه کرده‌است

شنبه, 8 ژانویه, 2022 - 00:30

قیس سعیّد رئیس جمهور تونس به اتهاماتی مبنی بر دریافت کمک های خارجی در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود و برخورداری از مصونیت در برابر عدالت واکنش نشان داد و گفت که مبلغی که در طول مبارزات انتخاباتی سال 2019 هزینه کرد، تنها 50 دینار تونس (حدود 18 دلار آمریکا) بوده است.

سعیّد گفت که از دریافت بودجه عمومی (که دولت در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری قرار می دهد) خودداری کرده است.

وی ادامه داد: «من به هیئت عالی - که قرار است مستقل باشد - برای انتخابات گفتم که من اصلا از صفحات (فیسبوک) استفاده نمی‌کنم و نمی‌دانم پشت آن‌ها چه کسانی هستند و  برای من الزام آور نیستند».

این در حالی است که روسای سابق دولت در تونس، برخی از سران احزاب سیاسی و وزرای سابق که به ارتکاب «جنایت انتخاباتی» متهم شده اند، با مجازات های مالی روبرو هستند که می تواند به مجازات های زندان تبدیل شود، علاوه بر این در صورت اثبات دریافت کمک های مالی خارجی تا مدت پنج سال از شرکت در انتخابات منع می شوند.

منتقدان رئیس جمهور سعیّد معتقدند که باز کردن پرونده تخلفات انتخاباتی می تواند رقبا را از بین ببرد که انتظار می‌رود آنها با او برای رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2024، همانند منصف مرزوقی رئیس‌جمهور سابق و یوسف الشاهد نخست‌وزیر سابق وارد کارزار شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای