سنی‌ها و کردهای عراق در حال تنظیم مسائل خود هستند.. در انتظار حل اختلافات شیعیان

سنی‌ها و کردهای عراق در حال تنظیم مسائل خود هستند.. در انتظار حل اختلافات شیعیان

شنبه, 8 ژانویه, 2022 - 00:30

به نظر می رسد گروه های سنی و کرد اختلافات داخلی خود را به طور نسبی حل کرده اند و این بدان معناست که فردا هر کدام یکپارچه وارد اولین جلسه پارلمان جدید عراق می شوند.

سنی‌ها و دو روز مانده به جلسه یکشنبه، دو ائتلاف بزرگ (تقدم به رهبری محمد الحلبوسی و عزم به رهبری خمیس الخنجر) موافقت خود را برای ورود در قالب یک فراکسیون واحد به جلسه یکشنبه و معرفی الحلبوسی به عنوان کاندیدای ریاست پارلمان،  علیرغم اعتراض نمایندگان ائتلاف خنجر به فرمول تفاهم بین دو رهبر اهل سنت اعلام کردند.

در مورد کردها نیز تصمیم دو حزب اصلی اقلیم کردستان (حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی) مبنی بر اعزام هیئت مشترک به بغداد به ریاست هوشیار زیباری از رهبران حزب دمکرات کردستان و عماد احمد یکی از رهبران اتحادیه میهنی اتخاذ شده است، این بدان معناست که کردها به عنوان یک تیم در حال رسیدن به تفاهم با شریک شیعی خود هستند.

این نزدیکی سنی - سنی و کردی - کردی با ادامه بحران در داخل جریان های شیعی روبرو شده است که کار سنی ها و کردها در تعیین ائتلاف های آتی از جمله تشکیل بزرگترین فراکسیون که نامزد تشکیل دولت بعدی را مشخص می کند را پیچیده می کند.

از سوی دیگر، یکی از فرماندهان پیشمرگه از هدف قرار دادن مواضع نیروهای کرد در منطقه آلتون در شمال کرکوک خبر داد.

نوری حمه علی دیروز در گفت و گو با شبکه رسانه ای رووداو گفت: «برخی موشک به منطقه ما شلیک شد، اما خوشبختانه تلفات جانی نداشت».

سرویس ضد تروریسم کردستان نیز به نوبه خود از اصابت 8 راکت کاتیوشا در نزدیکی مواضع پیشمرگه خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای