فعالان، ایران را مسئول مرگ بکتاش آبتین دانستند

فعالان، ایران را مسئول مرگ بکتاش آبتین دانستند

یکشنبه, 9 ژانویه, 2022 - 00:30

بکتاش آبتین نویسنده و فیلمساز ایرانی، منتقد رژیم تهران، پس از ابتلا به کووید-۱۹ در زندان درگذشت، در این میان، روز شنبه، چندین سازمان حقوق بشری اعلام کردند که رهبری ایران را مسئول مرگ وی معرفی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کانون نویسندگان ایران خبر درگذشت این شاعر، نویسنده، فیلمساز و عضو برجسته این کانون را اعلام کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در توییتر نوشت: «او به ناحق به شش سال زندان محکوم شد و در بیمارستان بستری بود، مبتلا به کووید-۱۹ بود و از مراقبت‌های لازم محروم شد».

این سازمان ضمن انتشار عکسی از آبتین با لباس زندان و با غل و زنجیر روی تخت بیمارستان، مقام‌های رژیم را مقصر مرگ او خواند.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران نیز گفت، «دولت ایران آدم می‌کشد تا آزادی بیان را سرکوب کند» ‏.

وی افزود: «این یک فاجعه است که می‌شد از آن جلوگیری کرد. رئیس قوه قضائیه (غلامحسین محسنی اژه ای) باید پاسخگو باشد».

آبتین و دو تن دیگر از همکارانش کیوان باژن و رضا خندان مهابادی به تهمت «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» سال ۲۰۱۸ زندانی شد.

انجمن قلم آمریکا شهریور ماه امسال جایزه «آزادی نگارش/باربی» خود را به‌طور مشترک به این سه عضو زندانی اعطا کرد.

سوزان نوسل مدیر انجمن قلم آمریکا (PEN) در بیانیه ای نوشت: «بدترین حالتی که بیم آن را داشتیم امروز به واقعیت پیوست و ما سوگوار مرگ کاملاً قابل پیشگیری بکتاش آبتین هستیم».

او ادامه داد: «کووید یک قاتل طبیعی است، اما مرگ آبتین توسط دولت ایران در هر مرحله کمک و حمایت شد».

او افزود که آبتین قبلاً از مراقبت‌های پزشکی محروم شده بود، مشکلات سلامتی او نادیده گرفته می‌شد و در برخی مواقع او را به تخت می‌بستند.

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران نیز در خصوص درگذشت آبتین گفت: «زندانی شدن به خاطر ابراز عقیده و محرومیت از درمان در زندان، دلایل اصلی از دست رفتن جان بکتاش آبتین است و علی خامنه‌ای رهبر این حکومت مسئول مستقیم قتل بکتاش آبتین هستند. آنها باید پاسخگو باشند».

پیش از این، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی نام و مشخصات ۷۲ زندانی ایرانی را اعلام کرده که به گفته این نهاد در یازده سال گذشته بر اثر «شکنجه و بدرفتاری» جان خود را از دست داده‌اند.

گروه عدالت علی که پیش‌تر تصاویر دوربین‌های مداربسته زندان اوین را منتشر کرده بود که در آنها نگهبانان را نشان می‌دهد که زندانیان را مورد ضرب و شتم یا بدرفتاری قرار می‌دهند.

بر اساس فهرستی که مرکز حقوق بشر در ایران مستقر در نیویورک تهیه کرده‌است، حداقل ۱۱ نویسنده در ایران زندانی هستند یا احکام زندان دریافت کرده‌اند و منتظر ابلاغ هستند.

اتهامات وارده به آبتین و دو همکارش در ارتباط با اسناد مربوط به شرکت در مراسم یادبود اعضایی که به اصطلاح «قتل‌های زنجیره ای» روشنفکران در دهه ۱۹۹۰ ناشی می‌شود که فعالان انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه رفته‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای