گزارش سازمان ملل نقش بندر جاسک برای قاچاق اسلحه به یمن را افشا کرد

گزارش سازمان ملل نقش بندر جاسک برای قاچاق اسلحه به یمن را افشا کرد

یکشنبه, 9 ژانویه, 2022 - 00:45

پیش‌نویس یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد بندر جاسک در جنوب ایران را به عنوان مبداء احتمالی محموله‌های توقیف‌شده ابزار جنگی به مقصد یمن معرفی کرده و گفته است، اخیرا هزاران سلاح کشف شده که در دریای عرب توقیف شد که احتمالا از بندر جاسک در جنوب ایران ارسال شده‌اند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از این گزارش محرمانه که از سوی گروهی از کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده نوشته است که برای ارسال غیرقانونی هزاران ابزار جنگی از جمله «آر پی جی» و مسلسل ساخته شده در چین، روسیه و ایران از شناورهای کوچک چوبی و راه‌های حمل و نقل زمینی استفاده شده است.

نیروی دریایی آمریکا دسامبر گذشته دو محموله بزرگ سلاح ایرانی را از دو کشتی در دریای عرب کشف و ضبط کرد که این کارشناسان ضمن بررسی آنها احتمال دادند مبدأ این محموله ها باید بندر جاسک در دریای عمان باشد.

در این گزارش آمده است که نیروی دریایی ایالات متحده یک کشتی چوبی کوچک را در جنوب پاکستان در دریای عرب در ماه می 2021 پس از ترک جاسک رهگیری کرد. این کشتی حاوی 2556 تفنگ تهاجمی، 292 مسلسل و تفنگ تک تیرانداز ساخت چین در سال 2017 و 164 مسلسل و 194 راکت انداز ساخت ایران بود.

این کشتی همچنین تعدادی تلسکوپ برای سلاح گرم ساخت بلاروس حمل می کرد. بر اساس این گزارش، سایر سلاح های ضبط شده از روسیه و بلغارستان آمده است.

این گزارش همچنین اظهار کرد که در فوریه 2021، ایالات متحده یک کشتی چوبی مملو از سلاح را که توسط خدمه یمنی سرنشین بود، رهگیری کرد. در حالی که او قصد داشت محموله خود را به یک کشتی کوچک دیگر در نزدیکی سومالی منتقل کند.

در این گزارش آمده است که این کشتی حامل 3752 تفنگ تهاجمی است که احتمالاً از ایران بر اساس مشخصات فنی آن همراه با صدها سلاح دیگر مانند مسلسل و راکت انداز است.

شهر جاسک در گذشته تا حد زیادی زیر آب رفته بود و تنها به عنوان صادرکننده میوه و تره بار به عمان شناخته می شده است. اما در دهه گذشته این شهر بندری از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار شده است. این بندر در سال 2008 میزبانی پایگاه های دریایی را آغاز و سال گذشته پایانه صادرات نفت خود را افتتاح کرد.

مقامات آمریکایی گفته اند که جاسک برای مدتی به عنوان سکوی پرشی برای سپاه پاسداران ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

اما گزارش سازمان ملل اولین شواهد دقیق را در مورد محموله های تسلیحاتی خاص مرتبط با بندر و در مورد حمایت ایران از گروه های مسلح در سراسر خاورمیانه ارائه می دهد.

این گزارش در حالی منتشر می شود که مذاکرات در وین برای احیای توافق بین المللی جهت محدود کردن برنامه هسته ای تهران در جریان است و بسیاری از کشورها خواستار اعمال محدودیت بیشتر در حمایت ایران از شبه نظامیان مسلح شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای