میانجیگری سازمان ملل در سودان از فردا آغاز می‌شود

میانجیگری سازمان ملل در سودان از فردا آغاز می‌شود

این فرآیند با رایزنی‌های اولیه با طرف‌ها آغاز می‌شود.. استقبال بین‌المللی و منطقه‌ای
یکشنبه, 9 ژانویه, 2022 - 00:00
بخشی از اعتراضات مردمی روز پنجشنبه در خارطوم (AFP)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که «رایزنیهای اولیه» بین غیرنظامیان و نیروهای نظامی در سودان با هدف حل و فصل بحران در این کشور آغاز خواهد کرد.

این بحران از زمان به قدرت رسیدن ارتش در 25 اکتبر سال گذشته آغاز شده است که جامعه بین‌المللی آن را کودتا علیه سند قانون اساسی 2019 مبنی بر ضرورت مشارکت حکمرانی با غیرنظامیان دانست.

سازمان ملل اعلام کرد: نماینده این سازمان رایزنی اولیه خود را با نظامیان و سیاستمداران مدنی سودان با هدف پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور به زودی آغاز می‌کند.

در این بیانیه آمده است: سازمان ملل رایزنی خود را به طور رسمی با نظامیان، گروه‌های مسلح (وابسته به مخالفان خارطوم و خارج حاکمیت دولت) احزاب سیاسی، جامعه مدنی، کمیته‌های مقاومت و تشکیلات زنان و جوانان شروع می‌کند تا سودان به روند دموکراتیک خود باز گردد.

سازمان ملل در بیانیه دیگری اعلام کرد: نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سودان برای اعلان شروع رسمی رایزنی اولیه با سودانی‌ها فردا (دوشنبه) یک نشست مطبوعاتی برگزار خواهد کرد.

فولکر پرتس فرستاده ویژه سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای، گفت: «سرکوب کردن تظاهرات مسالمت آمیز مردم به  افزایش شکاف در سودان منجر می‌شود. زمان آن رسیده به خشونت پایان دهیم و وارد روندی سازنده شویم».

وی افزود: «همه اقدامات تاکنون نتوانسته موفقیتی برای سودان به همراه داشته باشد و روند دموکراتیک در این کشور را به مسیر قبلی بازگرداند».

در عین حال در بیانیه مشترک سعودی، امارات، بریتانیا و آمریکا ضمن از استقبال از طرح سازمان ملل از طرف‌های سیاسی سودان خواسته شد فرصت میانجی‌گری سازمان ملل برای حل بحران کشور را مغتنم بشمارند.

پادشاهی عربی سعودی حمایت خود را از هر چیزی که «امنیت، صلح، وحدت، ثبات، رفاه و توسعه جمهوری برادر سودان» را محقق می کند، تاکید کرد.

اتحادیه عرب از تلاش سازمان ملل برای تسهیل مذاکرات بین طرف‌های سیاسی سودان استقبال کرد و گفت: « از تلاش سازمان ملل از طریق هیئت آن در خارطوم برای تلاش با طرف‌های سودانی جهت تسهیل روند سیاسی با هدف آغاز مذاکرات سودانی و حل و فصل مشکلات فرا روی مرحله انتقالی استقبال می‌کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای