آثار باستانی سوریه منبع درآمدی برای شبه‌نظامیان تهران در دیرالزور

آثار باستانی سوریه منبع درآمدی برای شبه‌نظامیان تهران در دیرالزور

روسیه مواضع خود در غوطه را تقویت می‌کند
دوشنبه, 10 ژانویه, 2022 - 00:00
از میراث باستانی دیرالزور در شرق سوریه

شبه‌نظامیان طرفدار ایران مستقر در استان دیرالزور در شرق سوریه، بسیاری از مکان‌های باستانی منطقه را که برجای مانده از دوره های آرامی، رومی و اسلامی هستند، با هدف کسب درآمد غارت و سرقت می‌کنند.

 به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، از جمله برجسته ترین پایگاه های تاریخی هایی که مورد غارت قرار گرفته است، «تپه المرابیط» در شهر باستانی بقرص که قبل از تشکیل امپراطوری های بزرگ جهان در آن مراکز جمعیتی ایجاد شده بود، تپه العشاره که قدمت آن به دوران بابلی اول می رسد، آثار الصالحیه در البوکمال، قلعه تل الرحبه در نزدیکی المیادین که قدمت آن به دوره اول بابلی می رسد و همچنین بازار المقبی در شهر دیرالزور. علاوه بر این، بسیاری از مکان های دیگر در حومه شرقی استان دیرالزور مورد دستبرد قرار گرفتند.

در مورد دیگر، روسیه، به زیان تشکیلات نظامی حامی ایران، مواضع خود را در غوطه با ورود یک پاتک روسی متشکل از 5 خودروی زرهی و دو خودرو به منطقه المرج در غوطه شرقی تقویت کرده است. همزمان این منطقه شاهد پرواز یک هلیکوپتر روسی در آسمان بود.

گشت زنی اکتشافی روس ها از پاسگاه های رژیم در مناطق النشابیه و اوتایا انجام شد و با تعدادی از مقامات و مردم منطقه دیدار کرد.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، این اقدام همزمان با عقب نشینی یکی از ایست های بازرسی لشکر چهارم از جاده ارتباطی مناطق اوتایا و النشابیه و تحویل آن به بخش اطلاعات نظامی بود.

اقدام اخیر در چارچوب نزاع روسیه و ایران در سراسر خاک سوریه انجام می شود، جایی که «اطلاعات نظامی» یکی از تشکیلاتی است که زیر نظر روس ها فعالیت می کند، در حالی که لشکر چهارم یکی از برجسته ترین تشکیلاتی است که زیر نظر جناح ایران فعالیت می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای