العولقی به «الشرق الاوسط»: جنگنده‌های ائتلاف نبرد بیحان را فیصله دادند

العولقی به «الشرق الاوسط»: جنگنده‌های ائتلاف نبرد بیحان را فیصله دادند

استاندار شبوه بر نقش نیروهای غول‌پیکر در شکست حوثی‌ها تاکید کرد
پنجشنبه, 13 ژانویه, 2022 - 00:00

دو روز پس از اعلام آزادسازی کامل سه منطقه استان شبوه و شکست شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، عوض ابن الوزير العولقی استاندار شبوه در جنوب یمن، متعهد به اجرای انقلاب توسعه‌ای و عمرانی طی دوره آتی شد.

وی در مصاحبه با «الشرق الاوسط» در عتق مرکز استان شبوه تأکید کرد که متحد کردن صفوف و ارجحیت دادن به منافع شبوه بر احزاب، سازمان ها و جریان های سیاسی نقش مهمی در ایستادگی همه در برابر دشمن مشترک، گروه کودتاچی حوثی داشته است.

استاندار شبوه تاکید کرد که آزادسازی بیحان بدون حضور «قاطع و سرنوشت‌ساز» جنگنده های ائتلاف تحت رهبری پادشاهی عربی سعودی در نبرد و کسب پیروزی در مدت کوتاهی صورت نمی گرفت.

العولقی همچنین از نقش عمده نیروهای غول پیکر در آزادسازی سه منطقه قدردانی کرد و پیشروی واحدهای نظامی به سایر استان ها را رد نکرد.


آزادسازی بیحان

العولقی تاکید کرد: آزادسازی سه منطقه بیحان با پیگیری جدی رهبری سیاسی و ائتلاف عربی به رهبری سعودی و امارات صورت گرفت. علاوه بر این، نیروهای غول پیکر نقش کلیدی در دستیابی به پیروزی و آزادسازی سرزمین داشته اند.

وی افزود: «استان شبوه به طور کامل از وجود شبه نظامیان حوثی پاکسازی شده است، و تیم های مهندسی همچنان به طور کامل برای استخراج مین در سه منطقه آزاد شده کار می کنند. اکنون اوضاع خوب است. امیدواریم شاهد انقلاب توسعه‌ای باشیم و توجه جدی از سوی مسئولان و رهبری به این سه منطقه صورت گیرد».

استاندار شبوه از «پیگیری های رهبری سیاسی به ریاست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور و ائتلاف به رهبری پادشاهی عربی سعودی و امارات تشکر کرد و گفت، برای مجروحان آرزوی شفای عاجل داریم و این یک پیروزی تاریخی است که مردم شبوه آن را فراموش نخواهند کرد».

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادامه عملیات نظامی فراتر از شبوه گفت: «به نظر می رسد برخی واحدها به استان های دیگر پیشروی کنند اما برای ما در شبوه مسائل حل شده است».


اتحاد صفوف

استاندار شبوه وعده داد که همه فرزندان شبوه و جریان ها و احزاب سیاسی آن با هم می نشینند تا منافع شبوه را امری مهم در ثبات و آزادسازی استان قرار دهند.

وی گفت: «ما با همه گروه‌ها و احزاب نشستیم و این تفاهم به وجود آمد که شبوه بالاتر از همه احزاب، تشکل‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی است و این تفکر، ذهن و مهارت رهبران این احزاب و مولفه‌های سیاسی است. ما از درک و تفاهم آنها با ما در این زمینه تشکر می کنیم و امیدواریم این تفاهمات در خدمت به استان شبوه و مردم آن ادامه یابد».


هوانوردی ائتلاف

وی اظهار کرد که بدون ائتلاف به رهبری سعودی، مسائل به این سرعت حل نمی شد. وی افزود: «نقش هوانوردی ائتلاف مؤثر و کلیدی بود و اگر حملات هوایی نبود، کارها و پایان دادن به اشغالگری به این سرعت پیش نمی‌رفت. ما از آنها تشکر و قدردانی می کنیم و از حمایت مستمر آنها در بخش توسعه، که نبردی کمتر از نبرد نظامی نیست، تشکر می کنیم».


تامین امنیت مناطق آزادشده

العولقی اظهار کرد: «روند عادی سازی وضعیت مناطق آزاد شده از دست حوثی ها با پیگیری مقامات محلی و کمک نیروهای ارتش در این زمینه با سرعت خوبی در حال انجام است».

وی افزود: «اوضاع خوب است، مقامات محلی در شهرستان های های آزاد شده روند عادی سازی وضعیت را پیگیری می کنند و حضور ارتش در این زمینه کمک می کند».

او اضافه کرد: «مقداری کمک‌های بشردوستانه از مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان و برخی سازمان‌ها و شهروندان رسیده است و به کمک‌های بیشتری نیاز داریم».

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادغام نیروهای نظامی نخبه شبوه در دستگاه های امنیتی استان گفت: «قبل از هر چیز آنها از فرزندان شبوه هستند و باید بخشی از آن و برای آن باشند».


نبرد توسعه

با این حال، العولقی، علیرغم پروژه های اجرا شده در شبوه، معتقد است که هنوز هم این اقدامات کمتر از خواسته های شهروندان است. او تاکید کرد: ما بر آموزش، امنیت، ثبات، بهداشت، کشاورزی و جاده و همچنین برق تمرکز خواهیم کرد، اینها اولویت هستند.

وی در توضیح این موضوع گفت: «برخی پروژه ها وجود دارد، اما آن چیزی نیست که شهروندان آرزوی آن را دارند، بدون برق مستمر، بدون بیمارستان یکپارچه، بدون زیرساخت و جاده یکپارچه، بدون سرویس بهداشتی در مرکز استان نمی توان گفت همه خواسته های اهالی محقق شده است. امید ما اکنون پس از پایان جنگ این است که با حمایت ائتلاف در این راستا انقلابی را آغاز کنیم».


ضد تروریسم

استاندار شبوه در رابطه با مبارزه با تروریسم و ​​گروه های افراطی اظهار کرد که این موارد در دست بررسی است، زیرا استان تازه از جنگ بیرون آمده است.

وی گفت: «پس از پایان دادن به آثار و تبعات جنگ، استان شبوه از نظر توسعه و امنیت الگویی برای استان ها خواهد بود و به زودی نشانه های آن را خواهیم دید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای