دادگاه فدرال عراق فعالیت پارلمان را تعلیق کرد

دادگاه فدرال عراق فعالیت پارلمان را تعلیق کرد

نامزدی صالح برای ریاست جمهوری به اجماع کردی پایان داد.. حمله به «منطقه سبز»
جمعه, 14 ژانویه, 2022 - 00:00

دادگاه فدرال عراق (پنجشنبه، ۱۳ ژانویه)، فعالیت هیئت رئیسه منتخب پارلمان (رئیس و دو نائب آن) که روز یکشنبه انتخاب شدند، را متوقف کرد.

دادگاه عالی فدرال عراق اعلام کرده‌است که این تصمیم در بررسی شکایت صورت گرفته از سوی دو تن از نمایندگان پارلمان صادر شده‌است.

این دو نماینده پارلمان عراق دربارهٔ «تخلفات حقوقی و قانونی که در نخستین جلسه پارلمان جدید و درجریان انتخاب هیئت رئیسه جدید آن صورت گرفته‌است»، به دادگاه فدرال شکایت برده‌اند.

همزمان، برهم صالح رئیس‌جمهوری کنونی عراق رسماً درخواست نامزدی خود برای تصدی ریاست جمهوری آتی عراق را تقدیم ریاست پارلمان کرده‌است.

ناظران معتقدند که این تحول به منزله شکست اجماع کردها در مورد پست ریاست جمهوری خواهد بود.

هشیار زیباری از رهبران حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی نیز رسماً برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری عراق نامزد شده‌است.

یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری عراق گفت: «حزب دمکرات کردستان به رهبران حزب اتحاد کردستان فشار می‌آورد تا به جای صالح، نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی کند تا زیباری از نامزدی خود برای این سمت انصراف دهد، اما اصرار اتحاد بر کاندیداتوری صالح در دقایق پایانی اعلان نامزدی تمام شرط‌هایی را که برای معرفی چهره جایگزین فشار می‌آورد، از بین برد».

در همین رابطه، یک منبع امنیتی عراقی هم خبر داد که منطقه سبز در مرکز بغداد با دست کم دو راکت هدف قرار گرفته شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای