جمهوری‌خواهان از بایدن خواستند از مذاکرات «مضحک» وین خارج شود

جمهوری‌خواهان از بایدن خواستند از مذاکرات «مضحک» وین خارج شود

کاخ سفید ترامپ را مسئول تسریع برنامه ایران دانست
جمعه, 14 ژانویه, 2022 - 00:00
بایدن ایستاده در میان چاک شومر، رهبر اکثریت سنا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان هفته گذشته در کنگره (AP)

با ورود مذاکرات وین به مرحله «بسیار کند»، صدای مخالفان با اصرار دولت آمریکا برای ادامه مذاکرات بلند شده‌است. بیش از ۱۰۰ قانون‌گذار جمهوری‌خواه با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا از دولت بایدن خواستند مذاکرات وین را متوقف کند.

این نامه خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نوشته شده‌است و از او می‌خواهد که آمریکا «بلافاصله از مذاکرات بی‌حاصل وین برای بازگشت به برجام» خارج شود.

آنها هشدار دادند «تأخیر بیشتر در این کار تنها کمک بیشتری به فعالیت‌های شرورانه ایران، از جمله اهداف هسته‌ای تهاجمی آن‌ها است».

جمهوری‌خواهان تأکید کردند که تنها راه توقف رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای، قطع مذاکرات وین و افزایش تحریم‌ها و اعمال قوی‌تر آن‌ها است.

جمهوری‌خواهان از دولت بایدن می‌خواهند به جای لغو تحریم‌های قبلی «به عنوان قدم اول»، تحریم‌های جدیدی در برابر آنچه فروش غیرقانونی نفت از سوی ایران به چین، ونزوئلا، روسیه، و سایر کشورها می‌دانند، اعمال کند.

در این نامه آمده‌است: «فروش نفت از سوی ایران اکنون به حداقل ماهی ۱٫۳ میلیارد دلار رسیده‌است و این به‌رغم پابرجا بودن تحریم‌های آمریکا است. اکثر این فروش، به جمهوری خلق چین است».

اعضای کنگره در رویکرد خود به اظهارات مقامات دولت آمریکا که اخیراً پیشرفت مذاکرات را زیر سؤال برده بودند، تکیه کردند.

سه شنبه گذشته، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ آمریکا گفت: در هفته‌های اخیر ما شاهد پیشرفت کمی بوده‌ایم. پیشرفت کم بهتر از نبود پیشرفت است اما پیشرفت کم به خوبی پیشرفت قابل توجه نیست. پیشرفت کم همچنین برای دستیابی به آنچه که ما صادقانه و مصمم به دنبال آن بوده‌ایم یعنی بازگشت مشترک به پایبندی متقابل کافی نیست.

این مقام وزارت خارجه دولت بایدن با بیان اینکه امیدواریم در وین شاهد پیشرفتی بیشتر باشیم، مدعی شد که چگونگی سرعت این مذاکرات غیر مستقیم برعهده ایرانی‌ها است.

او ضمن انتقاد از خروج یکجانبهٔ ترامپ از برجام گفت که این اقدام نه فقط به امضاء توافقی بهتر با ایران منجر نشد، بلکه پیشروی‌های اتمی تهران را در پی داشت.

 ساعاتی بعد، جنیفر ساکی سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که اگر ترامپ از برجام خارج نمی‌شد توانایی‌های تهران در انجام جنگ‌های نیابتی در جهان افزایش نمی‌یافت.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود که با خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی با ایران برنامهٔ هسته‌ای این کشور از کنترل خارج شد و قوی‌ترین بازرسی‌های تاریخ از تأسیسات و فعالیت‌های اتمی ایران به پایان رسید.

شاید این اظهارات از این دست باشد که منتقدان واشینگتن، به خصوص با توجه به ملاحظه و خودداری دولت در مورد به اشتراک گذاری هر گونه اطلاعات مربوط به پیشرفت مذاکرات با اعضای کنگره، را عصبانی می‌کند.

منابعی در کنگره به «الشرق الاوسط» گفتند که قانونگذاران در سنا و مجلس نمایندگان به دنبال کسب جزئیات استراتژی کاخ سفید با ایران و پیشرفت مذاکرات وین هستند که «با دیوار مانع تراشی و غفلت مدیریتی برخورد کرده‌اند» که به گفته منابع دولت در ادامه مذاکرات به دنبال مخفی نگه داشتن این پرونده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای