بهای شکاف شیعیان را سنی‌ها و کردهای عراق می‌پردازند

بهای شکاف شیعیان را سنی‌ها و کردهای عراق می‌پردازند

حمله به خانه یکی از رهبران ائتلاف الحلبوسی و دو بانک کردی در بغداد
دوشنبه, 17 ژانویه, 2022 - 00:00

در بحبوحه انتظار برای تصمیم دادگاه فدرال عراق برای به چالش کشیدن مشروعیت اولین جلسه پارلمان جدید عراق که در نهم ماه جاری تشکیل شد و با انتخاب محمد الحلبوسی (سنی) به عنوان رئیس پارلمان به پایان رسید، ائتلاف الحلبوسی؛ «تقدم» هدف حملات مواد منفجره قرار گرفت، ائتلاف متحد وی یعنی خمیس الخنجر؛ «عزم» و همچنین حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی نیز هدف قرار گرفتند.

ناظران پیش بینی کردند حملات بیشتری از این نوع انجام شود، به خصوص اگر دادگاه فدرال در جلسه چهارشنبه خود مشروعیت جلسه پارلمان را به چالش بکشد، جلسه ای که شاهد تفاهم میان جریان صدر، حزب دمکرات کردستان و ائتلاف های «تقدم» و «عزم» بود و منجر به تمدید دوره ریاست الحلبوسی شد.

 به گفته ناظران، آنچه خشم جناح‌های مسلح وفادار به ایران را برانگیخت ائتلاف سنی‌ها به‌ویژه در جلسه مجلس علیه شیعیان است که به دلیل وحدت اهل سنت اختلافات آنها افزایش یافته است.

گروه های مسلح باارسال یک پیام هشداردهنده به حزب دمکرات کردستان و هدف قرار دادن مقر این حزب در بغداد با نارنجک، شب گذشته پیام دیگری را فرستادند، اما این بار با هدف قرار دادن بانک های «کردستان» و «جیهان» در پایتخت عراق، با دو بمب و زخمی کردن دو نفر منافع کردی را نشانه گرفتند.

در مورد عرب های سنی نیز، پس از هدف قرار دادن مقر ائتلاف الحلبوسی در محله الاعظمیه بغداد، یک نارنجک دستی به سمت مقر ائتلاف الخنجر در محله یرموک پرتاب شد.

بر این اساس، یک وسیله انفجاری دیروز (یکشنبه) دفتر و منزل عبدالکریم عبطان، نماینده «تقدم» در محله السیدیه پایتخت را هدف قرار داد.

از سوی دیگر، هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح، قرار است امروز با پیشنهادهایی برای عبور از بحران سیاسی کنونی برای گفت و گو با مسعود بارزانی وارد اربیل شود.

 العامری شب گذشته در نجف با مقتدی صدر دیدار کرده بود، اما این دیدار بدون موفقیت برای غلبه بر بحران میان «چارچوب هماهنگی» و جنبش صدر به پایان رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای