افزایش همکاری برای تحقق یکپارچگی اقتصادی کشورهای خلیج در ۲۰۲۵

افزایش همکاری برای تحقق یکپارچگی اقتصادی کشورهای خلیج در ۲۰۲۵

وزیر دارایی سعودی: تلاش برای رفع موانع در مسیر اقدام گروهی اهمیت دارد
دوشنبه, 24 ژانویه, 2022 - 00:00
نشست مجازی وزیران دارایی و اقتصاد کشورهای خلیج (شورای همکاری)

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی یکشنبه (۲۳ ژانویه) بر لزوم افزایش سرعت همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج برای تحقق یکپارچگی اقتصادی تا ۲۰۲۵ تاکید کرد.

الجدعان این سخنان را در نشست مجازی وزیران دارایی و اقتصاد کشورهای خلیج عنوان کرد.

او در جلسه مزبور در مورد پیشرفت قابل ملاحظه در مسایلی مثل افزایش همکاری در حوزه پولی و اقتصادی و ساز و کارهای اجرای آن بر اساس برنامه های وضع شده و تامین منافع مشترک توضیح داد. شرکت کنندگان در جلسه در جریان مفاد تصمیمات اقتصادی چهل و دومین نشست شورای عالی همکاری خلیج و نیز برنامه مرتبط با اقدامات باقی مانده در مورد تشکیل اتحادیه گمرکی و توصیه های سازمان اتحادیه گمرکی و کمیته بازار مشترک خلیجی قرار گرفتند.

الجدعان خاطر نشان کرد «گام های پرشتابی برای اجرای یکپارچگی همه جانبه بین کشورهای شورای همکاری و برداشتن موانع موجود در جریان است».

او یادآور شد «سعودی در دوره ریاست شورا تلاش کرد تا سرعت اقدامات و اجرای برنامه های مرتبط با سند چشم انداز خادم حرمین شریفین در مورد افزایش همکاری مشترک خلیجی را دو چندان کند. در این میان باید سرعت همکاری و هماهنگی بین کلیه اعضا برای تکمیل اقدامات مرتبط با راه اندازی اتحادیه گمرکی و اجرای برنامه های مرتبط با راه اندازی بازار مشترک خلیجی افزایش پیدا کند تا بتوانیم در ۲۰۲۵ به یکپارچگی اقتصادی برسیم».

وزیر دارایی سعودی گفت «برداشتن موانع در مسیر اقدام و همکاری مشترک خلیجی با یک جهش بی سابقه در حوزه همکاری و توافق همه جانبه بین اعضا اهمیت دارد».

این مقام سعودی از نقش دبیر خانه شورای همکاری برای گسترش زمینه های همکاری و همگامی با تحولات جهانی و سندهای چشم انداز کشورهای عضو شورای همکاری قدردانی کرد.

کمیته همکاری پولی و اقتصادی برای گفتگو درباره مسایل اقتصادی مشترک بین اعضا و آخرین تحولات در حوزه حقوقی و اقدامات اقتصادی اعضا در راستای تامین منافع راهبردی مشترک بلند مدت نشست های دوره ای برگزار می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای