آرامکو سعودی ۵۰ قرارداد جدید امضا کرد

آرامکو سعودی ۵۰ قرارداد جدید امضا کرد

درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری برای اقتصاد سعودی
دوشنبه, 24 ژانویه, 2022 - 13:30
نشست اکتفا درباره همکاری پایدار بین سعودی و شرکت های صاحب نام انرژی و صنعت و خدمات لجستیکی جهان برگزار می شود (الشرق الاوسط)

ششمین نشست و نمایشگاه برنامه افزایش ارزش کل در سعودی موسوم به اکتفا توسط شاهزاده سعود بن نایف بن عبد العزیز امیر منطقه الشرقیه و با حضور شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی و شاهزاده احمد بن فهد بن سلمان بن عبد العزیز معاون امیر منطقه الشرقیه و یاسر بن عثمان الرمیان رییس هیات مدیره آرامکو سعودی دوشنبه (۲۴ ژانویه) آغاز به کار کرد. 


ششمین دوره برنامه اکتفا هم در جریان این نشست راه اندازی خواهد شد. این برنامه با هدف دو برابر کردن درصد تولید بومی کالاها و خدمات مربوط به انرژی تنظیم شده است. افزایش انعطاف پذیری زنجیره تامین شرکت سعودی آرامکو در دستور کار نشست مزبور است و در این راستا آرامکو ۵۰ تفاهم نامه همکاری جدید امضا خواهد کرد. شرکت کنندگان در این نشست سه روزه در نمایشگاه الظهران اکسپو درباره مراحل پیشرفت و اجرای برنامه «پایداری کسب و کارهای پیشرو» گفتگو می کنند. هدف این برنامه خلق ارزش محلی و افزایش رشد اقتصادی بلند مدت و تنوع اقتصادی و ایجاد زنجیره های تامین طراز اول برای سهولت توسعه و تنوع بخشی و پایداری و رقابت پذیری حوزه انرژی در سطح سعودی و جهانی است. این برنامه در شرایطی اجرا می شود که زنجیره های تامین جهان به دلیل همه گیری کرونا دچار اختلال شده اند.


برنامه اکتفا نقش کلیدی در توانمند سازی آرامکو سعودی و ایجاد جهش عظیم در محتوای بومی این شرکت داشته و بدین ترتیب ۵۹ درصد هزینه آرامکو در ۲۰۲۱ به سمت سوپلایرهای بومی تزریق شد. در نتیجه این هزینه وارد اقتصاد سعودی شد و نسبت به اولین دوره برنامه اکتفا در ۲۰۱۵ افزایش ۳۵ درصدی داشت.

محور نشست اکتفا با عنوان «بستر سازی برای موفقیت اقتصای» درباره نحوه تداوم همکاری و شراکت با شرکت های انرژی و خدمات لجستیکی و صنعت طراز اول دنیا و زمینه های توسعه و افزایش راندمان سیستم تجارت داخلی و توانمند سازی زنجیره تامین معتبر بین المللی است.


برنامه اعطای جوایز به شرکای برنامه آرامکو سعودی در ده بخش کارکرد بهینه در قالب اکتفا و مهارت آموزی و بومی سازی و توانمند سازی زنان و مهارت آموزی و توسعه مهارت تامین کنندگان و صادرات از دیگر فعالیت های نشست یاد شده است.

مهندس امین بن حسن الناصر رییس و مدیر ارشد اجرایی آرامکو سعودی گفت «توجه و اهتمام شاهزاده سعود بن نایف امیر منطقه الشرقیه به نشست اکتفا مایه تقدیر است. نشست امسال نسبت به سال های پیش هم بزرگ تر است و هم زمینه های بیشتری در حوزه سرمایه گذاری دارد. کشورهای جهان با توجه به همه گیری کرونا با مشکل کمبود و اختلال در زنجیره های تامین دنیا روبرو هستند. تلاش و حمایت های گسترده شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی از برنامه های بومی سازی و استقرار سیستم زنجیره تامین قدرتمند در سعودی به منظور افزایش امنیت انرژی و رشد اقتصادی جای تشکر دارد. آرامکو سعودی با برنامه اکتفا موفق به واکنش سریع و بی سابقه به تقاضای بازار در دوران دشوار شد و اعتبار و جایگاه این کمپانی افزایش یافت. همکاری آرامکو با شرکای تجاری به منظور ارتقا و توسعه ظرفیت بومی و حفظ جایگاه آرامکو سعودی به عنوان شریک معتبر انرژی در جهان ادامه دارد. فعالیت آرامکو در عین حال موجب افزایش رشد اقتصادی در سعودی در حوزه های کلیدی مختلف در راستای اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی می شود».


الناصر خاطر نشان کرد «سعودی عرصه تحول عظیم و زمینه های سرمایه گذاری متعدد است. آرامکو نقش بزرگی در توانمند کردن زمینه های تحول و فرصت آفرینی در قالب برنامه اکتفا و برنامه های کلان در راستای افزایش محتوا و تولید داخلی مثل شهر انرژی ملک سلمان و مجتمع جهانی صنایع و خدمات دریایی ملک سلمان و  دارد».

الناصر ضمن تبریک به برندگان جوایز ویژه آرامکو خاطر نشان کرد «سرمایه گذاری آرامکو برای برقراری یک شبکه تامین کنندگان داخلی منجر به افزایش سهم بخش خصوصی در تولید و رشد اقتصادی می شود و هزاران شغل و برنامه مهارت آموزی برای نیروهای بومی در حوزه انرژی ایجاد می کند».

برنامه اکتفا با تشکیل یک پایگاه صنعتی رقابت پذیر صادرات سعودی را راهی بیش از ۴۰ کشور جهان کرد. افزایش تولید در چندین هزار قرارداد آرامکو باعث تزریق صد میلیارد دلار به اقتصاد سعودی شد و برنامه اکتفا بیش از ۵۴۰ پروژه سرمایه گذاری از ۳۵ کشور به سعودی جذب کرد.

الگوی برنامه اکتفا از مزایای اصلی مثل خلاقیت و پایداری و فناوری های نوین و حمایت و تشویق خدمات لجستیکی موثرتر و تمرکز روی اقتصاد سبز و بدون کربن برخوردار است. امنیت سایبری از جمله اولویت های برنامه اکتفا بوده که قدرت پشتیبانی محکم برای آرامکو سعودی و تامین کنندگان و پیمانکاران آرامکو در برابر حملات سایبری فراهم می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای