تحرک ایران برای تقویت نقش «سپاه» در عراق

تحرک ایران برای تقویت نقش «سپاه» در عراق

پس از انتصاب سفیر جدید «مؤثر در پشت صحنه»
چهارشنبه, 20 آوریل, 2022 - 00:00

پس از تصمیم‌گیری برای تعیین سفیر جدید در بغداد به جای ایرج مسجدی، منابع آگاه گزارش دادند که ایران به دنبال سازماندهی مجدد مدیریت پرونده عراق و ارتقای نقش «سپاه پاسداران» در آن است.

منابع نزدیک به تهران اظهار کردند که محمدکاظم آل صادق سفیر جدید، وارث سردار قاسم سلیمانی خواهد بود، هرچند دیپلمات‌های عراقی تأکید کردند که این تغییر «ربطی به بحران در تشکیل دولت ندارد».

بیوگرافی سفیر جدید پویایی سپاه پاسداران ایران در عراق و تمایل رهبر ایران برای رسیدگی به سردرگمی ای که در آن اسماعیل قاآنی فرمانده «سپاه قدس» و سفیر مسجدی موفق نشدند، آشکار می‌کند.

آل صادق، که در نجف به دنیا آمد، از یک خانواده ایرانی-عراقی است که به تعهد آن به تحصیلات حوزوی، و ارتباطات «حوزوی» با خانواده‌های مذهبی برجسته در دهه هفتاد قرن گذشته شناخته شده‌است. برادر بزرگترش محمدرضا آل صادق در اوایل دهه هشتاد به ایران مهاجرت کرده‌است.

الشرق الاوسط از یکی از چهره‌های نزدیک به سفیر جدید در عراق در طول ۱۵ سال گذشته پرسید که آیا انتصاب وی نقطه عطفی در سیاست ایران خواهد بود؟ او گفت: «هدف سازماندهی بیشتر تلاش‌های دفتر رهبری است، به این معنی که این مرد رسماً پرونده عراق را دریافت کرده‌است».

 این منبع افزود: سفیر جدید «به کارآمد بودن در پشت صحنه، رفتار مبهم و مشکوک عادت کرده و مهارت‌های دیپلماتیک ندارد».

به گفته این منابع، آل صادق تلاش خواهد کرد تا از تشکیل دولتی توسط رهبر جنبش صدر بدون حضور نیروهای «چارچوب هماهنگی» جلوگیری کند، مأموریتی که حفظ نفوذ قوی ایران در دولت مرکزی بغداد را نشانه گرفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای